http://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_569/wito_osrodka_2017_051.jpgPo raz dwunasty Sokółka stała się centrum występów artystycznych, wokalnych, teatralnych i tanecznych dzieci, młodzieży i osób dorosłych z podlaskich szkół specjalnych, integracyjnych, ośrodków, warsztatów terapii i stowarzyszeń w czasie imprezy pod nazwą „Wielkie Święto Małego Człowieka” – Przegląd Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Podlasia i Osób Dorosłych z Terenu Powiatu Sokólskiego. W tym roku organizatorem przeglądu było czterech partnerów: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im J. Korczaka w Sokółce, Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami”, Stowarzyszenie Q Pomocy i Polski Związek Niewidomych Koło Terenowe w Sokółce. Impreza była współfinansowana ze środków: Województwa Podlaskiego, Starosty Sokólskiego, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sokółce, Burmistrza Sokółki, Podlaskiego Oddziału PFRON.

Honorowym Patronatem imprezę objęli: Starosta Sokólski – Pan Piotr Rećko, Burmistrz Sokółki – Pani Ewa Kulikowska, oraz Dyrektor Podlaskiego Oddziału PFRON – Pani Grażyna Bogdańska

Integracyjna impreza miała charakter regionalno – plenerowy i odbyła się 08.06.2017r. na placu przed Starostwem Powiatowym. Zebranych uczestników, przybyłych gości i publiczność powitały: Dyrektor SOSW w Sokółce p. Marta Tolko-Kuziuta, Prezes Stowarzyszenia „Pod Skrzydłami” p. Beata Tur, Prezes Stowarzyszenia Q Pomocy – p. Ewelina Bandzińska i Prezes Polskiego Związku Niewidomych w Sokółce – p. Barbara Sawicka.  Organizatorki podziękowały wszystkim instytucjom, firmom i osobom prywatnym, dzięki wsparciu i zaangażowaniu, których możliwe było przygotowanie tak dużego przedsięwzięcia i życzyły wszystkim uczestnikom dobrej zabawy i udanych prezentacji na scenie.

Uroczystego otwarcia przeglądu dokonali: wspólnie: pan Piotr Rećko – Starosta Sokólski i Pan – Adam Kowalczuk - Wiceburmistrz Sokółki. Poprowadziły go nauczycielki SOSW w Sokółce pani Zyta Biernacka i pani Katarzyna Dylewska. Impreza rozpoczęła się tradycyjnie od wspólnego odśpiewania hymnu przeglądu „Bo co może mały człowiek”, a po tym wreszcie nastąpił od miesięcy wyczekiwany moment prezentacji umiejętności estradowych: aktorskich, tanecznych i wokalnych uczniów i podopiecznych 12 podlaskich placówek. Jako pierwszy wystąpił Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Sokółce, współgospodarz imprezy, z inscenizacją muzyczno- ruchową pt. „Karawana”. Następnie scena należała do przedstawicieli: Zespołu Szkół Integracyjnych w Sokółce, Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Długoborzu Pierwszym, Stowarzyszenia Pomocy Szansa Ośrodka Rehabilitacyjno- Edukacyjno-Wychowawczego w Perkach Karpie, Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „RAZEM” Warsztatu Terapii Zajęciowej w Sokółce, Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Bielsku Podlaskim, Zespołu Szkół Specjalnych w Siemiatyczach, Niepublicznej Terapeutycznej Szkoły Podstawowej „Bajka” w Suwałkach, Stowarzyszenia Pomocy „Szansa” Ośrodek Rehabilitacyjno- Edukacyjno- Wychowawczy w Dąbrowie Moczydłach, Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Radość Życia” Warsztat Terapii Zajęciowej w Dąbrowie Białostockiej, Środowiskowego Domu Samopomocy w Sokółce, Polskiego Związku Niewidomych Koło Terenowe w Sokółce. W podziękowaniu za wspaniałe przeżycia i trud włożony w przygotowania prezentacji artystycznych wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe w postaci bębnów „Djembe”, dyplomy oraz pamiątki.

Młodzi artyści, zaproszeni goście oraz przybyła licznie społeczność naszego miasta mogli skorzystali z wielu niecodziennych atrakcji przygotowanych przez organizatorów imprezy. Chętni mogli skosztować smakołyków z kuchni polowej i grilla oraz spróbować pysznych potraw regionalnych przygotowanych przez pracowników kuchni z SOSW, ozdobić twarze przy stoisku Bodypainting i wykazać się twórczą ekspresją plastyczną na Happeningu Malarskim. Czas umilały i zapraszały wszystkich do zabawy przemykające pomiędzy zebranymi przebrane postacie z Grupy Performance. Natomiast panie z Biblioteki Publicznej w Sokółce zachęcały do niezwykłego spotkania oraz ciekawych zabaw z książką. Uczestnicy przeglądu mieli również możliwość spróbowania swych sił w chodzeniu na szczudłach, w wykonywaniu gigantycznych baniek mydlanych, oraz doskonaleniu swoich zdolności manualnych na warsztacie rękodzielniczym „Coś z niczego”. Ponadto goście przeglądu mogli podziwiać piękne i unikalne wytwory własnoręcznie wykonane przez dzieci i młodzież z niepełnosprawnością na bogatych stoiskach rękodzielniczych, na których można było również te małe dzieła nabyć.

Podczas imprezy plenerowej nie mogło zabraknąć szczególnych atrakcji: niezwykłych emocji dostarczył wszystkim przybyłym występ zespołu „Karawana bez granic” w ramach Festiwalu Młodzieży, organizowanego przez Salezjański Ośrodek Wychowawczy w Różanymstoku. Na zakończenie przeglądu przyszedł czas na kolejną wyczekiwaną niespodziankę muzyczną w postaci występu zaprzyjaźnionego zespołu „MEGAM”, który rytmami popularnych przebojów porwał wszystkich do wspólnego tańca.

Nad bezpieczeństwem uczestników oraz prawidłowym przebiegiem imprezy plenerowej czuwali funkcjonariusze Policji i Straży Miejskiej a opiekę medyczną sprawowały pielęgniarki szkolne p. Teresa Zaborowska i p. Beata Cyuńczyk-Paszko. Ogromnego wsparcia nauczycielom i opiekunom grup udzielili wspaniali i niezawodni wolontariusze z sokólskich szkół ponadgimnazjalnych, tj.: z Zespołu Szkół, Zespołu Szkół Rolniczych i Zespołu Szkół Zawodowych.

Cały przebieg imprezy został zarejestrowany okiem kamery przez podopiecznych Stowarzyszenia „Pod Skrzydłami”.

Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania i prawidłowego przebiegu przeglądu składamy serdeczne podziękowania, w szczególności dziękujemy tym firmom i instytucjom, które wsparły nas organizacyjnie i finansowo, tj.:

  • Zarząd Województwa Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku;
  • Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sokółce;
  • Zarząd Powiatu Sokólskiego z Panem Piotrem Rećko Starostą Sokólskim na czele;
  • Burmistrz Sokółki;
  • Podlaski Oddział PFRON w Białymstoku;
  • Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Sokółce
  • Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Po Skrzydłami” w Sokółce
  • Bank Spółdzielczy w Sokółce
  • Sokólski Ośrodek Kultury w Sokółce;
  • Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sokółce;
  • Biblioteka Publiczna w Sokółce;
  • Komenda Powiatowa Policji w Sokółce;
  • Komenda Straży Miejskiej w Sokółce;
  • Powiatowy Urząd Pracy w Sokółce;
  • Zespół „Karawana bez granic” w ramach Festiwalu Młodzieży organizowanego przez Salezjański Ośrodek Wychowawczy w Różanymstoku
  • Zespół Szkół w Sokółce;
  • Zespół Szkół Rolniczych w Sokółce;
  • Zespół Szkół Zawodowych w Sokółce;
  • Spółdzielnia Produkcyjno – Handlowa „KRYNKA” w Krynkach;
  • Spółdzielnia Producentów Drobiu „EKO-GRIL” w Sokółce;
  • „Jaskółka” Sp. z o. o. w Sokółce;
  • Wiesław Muszyński, Marian Piktel, Józef Bogusław Kundzicz Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Handlowe „Marwibog” S.C.;
  • Zespół „MEGAM”;
  • Marcin Dylewski „Biuro Serwis” Sokółka; 
  • Rada Rodziców Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Sokółce;
  • F. P. H. „U Matczaka” Lody Tradycyjne w Sokółce;
  • „Balmix” Grażyna Bukłaho- Białystok

Niewątpliwym efektem „Wielkiego Święta Małego Człowieka” jest przełamywanie stereotypów na temat niepełnosprawności. Podopieczni przy wspaniałej zabawie mieli możliwość zapromowania swojej twórczości i zaprezentowania swoich uzdolnień większej publiczności niż najbliższa rodzina lub grupa szkolna. Mieli możliwość odnieść sukces, zintegrować się ze środowiskiem osób pełnosprawnych, jak również nawiązać pozytywne relacje z osobami o podobnych schorzeniach i dysfunkcjach. Publiczność i zgromadzeni goście poprzez bezpośredni kontakt zwiększyli swoją wiedzę na temat funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami, a także ich niezwykłych możliwościach artystycznych. Instytucje działające na rzecz osób niepełnosprawnych miały okazję promować swoją działalność. Mamy nadzieję, że uczestnicy przeglądu będą kontynuować aktywność twórczą i zobaczymy się ponownie za rok!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

Beata Boguszewska
Urszula Drewniak