Z wielką radością informujemy, że nasz Ośrodek otrzymał podziękowania od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za udział w tegorocznej edycji Narodowego Czytania, podczas której wspólnie czytaliśmy dramat Juliusza Słowackiego pt. Kordian.

W liście przesłanym do naszej szkoły Prezydent podkreślił, że Narodowe Czytanie to inicjatywa, która łączy miłośników klasyki polskiej literatury i jednoczy Polaków na całym świecie. Jako wyraz uznania za nasz wkład w promocję polskiej literatury otrzymaliśmy nie tylko piękny list z podziękowaniami, ale także wyjątkowy dar – książkę z autografami pary prezydenckiej. To już kolejna publikacja w naszej kolekcji, którą z dumą przechowujemy jako pamiątkę zaangażowania naszej szkoły w tę szlachetną akcję. Zdjęcia

Katarzyna Zalewska

BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną.

Częścią ogólnopolskiego przedsięwzięcia, do którego w tym roku po raz kolejny przystąpili uczniowie naszej szkoły, od klas szkoły podstawowej po klasy ponadpodstawowe, jest projekt BohaterON x MŁODE GŁOWY w Twojej Szkole 2024. Głównym celem inicjatywy jest podniesienie poziomu wiedzy i świadomości uczniów na temat Powstania Warszawskiego za sprawą przeprowadzonej lekcji tematycznej.

/images/394-9516.jpghttps://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1909/lp6_copy_t2.jpgLaboratoria Przyszłości: SOSW w Sokółce systematycznie wykorzystuje pomoce zakupione w ramach inicjatywy edukacyjnej realizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Program zrealizowano przy wsparciu Zarządu Powiatu Sokólskiego na czele panem Piotrem Rećko Starostą Sokólskim oraz przy wsparciu Dyrektora SOSW pani Elżbieta Szomko, którym serdecznie dziękujemy. W ramach otrzymanej dotacji w wysokości 30 tysięcy złotych zakupiona została drukarka 3D, wzbogacono również wyposażenie pracowni technicznej o sprzęt do zajęć z zakresu stolarstwa i krawiectwa. Nowoczesne pomoce pozwalają uatrakcyjnić obowiązkowe zajęcia szkolne, rozwijają zainteresowania uczniów w czasie zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.

Nasz ośrodek we współpracy z Fundacją Dajemy Dzieciom siłę włączył się w Ogólnopolską Kampanię Dzieciństwo Bez Przemocy.

Kampania miała na celu przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce. Składały się na nią zaplanowane przez naszych pracowników działania edukacyjne wobec uczniów i rodziców oraz medialne, które odbywały się w terminie od 8 października do 19 listopada. Kampania koncentrował się wokół następujących zagadnień: uwrażliwienie społeczeństwa na problem krzywdzenia dzieci w Polsce, wspieranie ludzi w reagowaniu na przemoc wobec dzieci, promowanie idei uważnego rodzicielstwa, promocja systemowych działań na rzecz ochrony dzieci przed krzywdzeniem. Nasze działania w ramach kampanii zakończyły się w Międzynarodowym Dniu Przeciwdziałania Przemocy Wobec Dzieci. Tego dnia, na znak sprzeciwu wobec przemocy, fasady budynków w całej Polsce zostały podświetlone na czerwono, nasze ona również rozświetliły się na czerwono a my razem z nim, na znak tego dnia byliśmy ubrani na czerwono.

https://www.soswsokolka.pl/images/logo_stow.jpg

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków otrzymanych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w konkursie ogłoszonym przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego reprezentowany przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Białymstoku i środków Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami” w Sokółce

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1859/messenger_creation_a4268e72-6708-4d2b-bd31-f10b07af5e35_t2.jpegSzkolenie dla rodziców na temat świadomości emocjonalnej opiekuna osób z zaburzeniami, zostało przeprowadzone 28.11.2024r. w Sokółce przez Panią Agnieszkę Puszko z Ośrodka Terapeutycznego REVENU z Białegostoku. Zadanie pn.: „Wsparcie otoczenia osób niepełnosprawnych w procesie wychowania i rehabilitacji” Stowarzyszenia „Pod Skrzydłami” w Sokółce było sfinansowane ze środków PFRON z dotacji otrzymanej z Urzędu Marszałkowskiego poprzez ROPS w Białymstoku.

https://www.soswsokolka.pl/images/logo_stow.jpg

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków otrzymanych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w konkursie ogłoszonym przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego reprezentowany przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Białymstoku i środków Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami” w Sokółce

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1850/img_20241202_235509_t2.jpg

Podopieczni Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami” w Sokółce w ramach projektu dofinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych korzystają od września 2024r. z zajęć dodatkowych w zakresie fizjoterapii i hipoterapii. Obecnie 6 -osobowa grupa przebywa na 14-dniowym turnusie rehabilitacyjnym w Ośrodku Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży „TRATWA” w Steklinku. Ośrodek oferuje wiele specja

listycznych form rehabilitacyjno – terapeutycznych. Formy są dobierane indywidualnie do każdego uczestnika zgodnie z jego potrzebami. Terapie indywidualne odbywają się w godzinach od 8.00 do 16.00. W godzinach popołudniowych odbywają się zajęcia integracyjne i nieodpłatne zajęcia z psem – dogoterapia.

Projekt dla szkół ponadpodstawowych: „Lekcje z ZUS”.
Projekt objęły honorowym patronatem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Minister Edukacji
Od 25.10.2024r. do 22.11.2024r. uczniowie Branżowej Szkoły I Stopnia Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sokółce wzięli udział w projekcie edukacyjnym dla szkół ponadpodstawowych: „Lekcje z ZUS” pod kierunkiem nauczyciela - p. Bożeny Mróz. Projekt powstał, by budować świadomość młodego pokolenia Polaków, w tak ważnym aspekcie ich przyszłego życia, jakim są ubezpieczenia społeczne. Dziś, niestety, niewielu młodych Polaków wie, czym są ubezpieczenia społeczne i czym skutkuje decyzja, by wykluczyć się z tych ubezpieczeń. „Lekcje z ZUS” kształtują świadomość młodzieży, uczą przy tym by być wzajemnie odpowiedzialnym wobec osób, które przynależą do innych pokoleń (zasady solidaryzmu społecznego), a ponadto dają praktyczną wiedzę przyszłym przedsiębiorcom.

W te noc prawdziwą, noc Andrzejkową
w przyszłość zajrzyjmy choćby ten raz,
wosk już się topi, pierścień lśni z boku
niech się podniesie sezamu głaz’’

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1873/20241126_172546.jpg

Zgodnie z naszą internacką tradycją w dn. 26.11.2024 r. w internacie SOSW w Sokółce odbyła się Impreza Andrzejkowa. Tego wieczoru w świetlicy szkolnej rządziła magia oraz wróżki, w których postacie wcieliły się wychowawczynie: Natalia Rygasiewicz oraz Bożena Turycz - organizatorki imprezy. 

Impreza andrzejkowa obfitowała w wiele niesamowitych i magicznych atrakcji oraz konkursów. Wychowankowie chętnie uczestniczyli we wspólnym ,,przewidywaniu przyszłości" oraz w zabawach zręcznościowych np. „Rzut monetą do miski z wodą”, ,,Magiczne kubeczki", ,,Wirująca butelka" oraz ,,Wróżba z wykorzystaniem pięciu talerzy". Na zakończenie imprezy, wychowankowie brali udział we wspólnej dyskotece.


Dnia 26.11.2024r. uczniowie Branżowej Szkoły I Stopnia Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Sokółce przystąpili do szkolnego etapu Ogólnopolskiej Olimpiady: „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” edycja 2024/2025. Nad prawidłowym przebiegiem etapu szkolnego czuwała szkolna komisja składająca się z czterech nauczycieli. Komisja sprawdziła nienaruszalność koperty, w której znajdowały się testy. Godzina rozpoczęcia to 12.00. Uczniowie na rozwiązanie testu jednokrotnego wyboru mieli 30 minut. Mateusz Kisiel, Natalia Kowejsza Anna Klim, i Natalia Wiśniewska w ciszy i skupieniu wykonywali zadani.