logo_18_mm_bil.png

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1437/350362138_268717185539261_1085479808532141206_n_copy_copy.jpgUczniowie z SOSW w Sokółce i Šalčininkų Specialioji Mokykla z Solecznik realizują projekt „Śladami przeszłości” dofinansowany ze środków MEiN w ramach Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży. Łączna kwota dofinansowania to 21 125,46 złotych.
Pierwszym punktem czwartkowych wyzwań były warsztaty w Muzeum Sybiru w Białymstoku poświęcone życiu na deportacji. W trakcie wyprawy w przeszłość poznawaliśmy Syberię, jej mieszkańców oraz życie codzienne w łagrze. Ten wątek z historii najnowszej wzbudził w uczestnikach wzruszenie oraz podziw, że w takich warunkach ludzie potrafili znaleźć nadzieję na lepsze jutro.
Kolejnym zadaniem były eksperymenty w Epi Centrum w Białymstoku. Ciekawe naukowe poznawanie świata, zabawa z prądem i magnesami od bezpiecznej strony, dział optyki, wodne łamigłówki oraz doświadczanie świata polisensorycznie sprawiły, że wspólne zajęcia jeszcze bardziej zjednoczyły uczniów polskich i litewskich. W trackie zabawy we wnętrzach Epi Centrum mogli oni podziwiać stary sposób nadawania wiadomości, historyczne wynalazki, powóz, którym kiedyś podróżowano oraz porównać je ze współczesnymi robotami, teraźniejszą linią produkcyjną, motorami. Próbowali swoich sił na symulatorach motoru, samochodu wyścigowego, helikoptera. Była to świetna okazja do zestawiania historii oraz teraźniejszości czy sedna naszego projektu. Krótki spacer po parku dookoła pałacu Branickich sprawił, że w głowach uczestników zdobyta wiedza poukładała się w logiczny, całościowy sposób. Podsumowaniem była gra miejska połączona z poznawaniem najciekawszych miejsc w Białymstoku z wynalazkiem teraźniejszości - smartfonem z funkcją czytania kodów QR.
Po powrocie do SOSW w Sokółce uczestników czekały ewaluacja, podsumowanie bieżącego dnia, pakowanie produktu upowszechniającego a następnie wyjazd i integracja wśród końskich łbów w Stadninie koni w Geniuszach. Warsztaty cyrkowe poprowadzone przez grupę „Art.-Stok”,, podczas których beneficjenci ćwiczyli sprawność, zręczność i koordynację, sprawiły, że granice wewnętrznie ograniczające uczestników zatarły się całkowicie. Na tym etapie już wszyscy byliśmy jednością. Tańce integracyjne poprowadzone przez p. Annę Kędyś –Arent dostarczyły każdemu z uczestników hormonów szczęścia i naładowały pozytywną energią. Wielkie wow i wielki brawa zdobyły uczestniczki Studia Poezja ,które dały pokaz swoich możliwości tanecznych Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia z elementami hipoterapii, Dzięki nim uczniowie zdobyli podstawy wiedzy na temat koni i jazdy konnej, we własnych mięśniach poczuli współpracę ze zwierzęciem. Niejednemu uczestnikowi spodobał się świat podziwiany z końskiego grzbietu.
Niezwykłą niespodzianką okazał się pokaz FireShow wychowanków z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapeutycznego w Różanymstoku. Prawdziwy majstersztyk, współpraca, koordynacja i „ten niesamowity ogień” – tymi słowami uczestnicy określili występ chłopaków z grupy „Art.-Stok”, który prowadziła p. Wioletta Woronowicz –Lingo. Uczestnikom pomagali wolontariusze pod opieką p. Bożeny Łubnickiej oraz przedstawiciele drużyny 32 SDH z druhną Moniką Mróz .na czele.
Przez cały dzień swoją pracę koordynacyjną wykonywały p. Urszula Drewniak i p. Zuzanna Szarkowska- Czeczko.