https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1492/img20230907143613_t2.jpghttps://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1492/20230907_142855_t2.jpgPodopieczni Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami” w Sokółce biorą udział w kolejnym projekcie „Hipoterapia i alpakoterapia – wsparciem rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami”. Pieniądze na realizację tego przedsięwzięcia w kwocie 20000 złotych Stowarzyszenie pozyskało w ramach 30 edycji akcji charytatywnej „Reklama Dzieciom 2022”. W projekcie weźmie udział 16 podopiecznych. Zrealizowanych będzie 80 godzin alpakoterapii i 80 godzin hipoterapii od września 2023 roku do października 2024 roku.

Zajęcia Hipoterapia jest metodą rehabilitacji, do której wykorzystuje się konia jako współterapeutę. Jest to metoda doskonale uzupełniająca standardowe metody rehabilitacji. Różnorodność oddziaływań konia podczas hipoterapii pozwala równocześnie usprawniać dziecko ruchowo, intelektualnie i korzystnie wpływać na jego kondycję psychiczną. Stępujący koń przekazuje impulsy na dziecko poprzez swój ruch, który u małych koni jest podobny do ruchu człowieka. Powoduje to poprawę równowagi, koordynacji i napięcia mięśniowego. Już sam kontakt z koniem: czyszczenie koni, głaskanie, karmienie z ręki pozytywnie wpływa na psychikę, zwiększa poczucie własnej wartości i samodzielności osób niepełnosprawnych.

Alpakoterapia jest stosunkowo młodą formą terapii, która opiera się na bezpośrednim kontakcie z alpakami pod okiem instruktora. Jest nie tylko przyjemna, ale niesie też ze sobą wiele korzyści. Alpakoterapia jest dziedziną zooterapii,  jej istotą jest towarzystwo zwierząt. Terapia polega na współpracy terapeuty i pacjenta z alpaką. Alpaki są roślinożernymi ssakami pochodzącymi z Ameryki Południowej. Są to zwierzęta inteligentne i ciekawskie, mają łagodne usposobienie oraz - co nie jest bez znaczenia - miękkie i delikatne futro, które jest hypoalergiczne (z wełny alpak produkuje się koce, poncza oraz wysokiej klasy odzież). Alpaki lubią ludzi, są przyjazne, towarzyskie i łagodne. Co ważne alpaki nie wykazują zachowań agresywnych. Alpakoterapia nie stanowi samodzielnej metody leczenia, ale zajęcia te są dobrą formą wsparcia wielu terapii specjalistycznych.

Galeria

                                                                                                Bożena Rećko