Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Projekt „Na zawsze Niepodległa”
Spotkanie z historią
W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sokółce w okresie od 17.09.2018r. rozpoczęła się realizacja projektu ph. „Na zawsze Niepodległa”. Projekt realizowany będzie do 12.11.2018r.
Inicjatywa ta jest realizowana w ramach projektu „Podlaskie Lokalnie” dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Regionalnymi operatorami projektu są: Fundacja Okno na Wschód oraz Fundacja Podlaski Instytut Rzeczypospolitej Suwerennej.
Projekt „Na zawsze Niepodległa” opracowany został przez grupę nieformalną, której patronem jest Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami”, a odbiorcami podopieczni stowarzyszenia.
We współpracy ze Stowarzyszeniem Historycznym im. Bohaterów Ziemi Sokólskiej w ramach działań projektowych w dn. 08.10.2018 r. odbyło się spotkanie historyczne, w którym wzięło udział 25 uczestników - podopiecznych Stowarzyszenia „Pod Skrzydłami” oraz zaproszeni goście - p. Krzysztof Promiński , p. Krzysztof Oszer oraz p. Tomasz Tomaszycki członkowie Stowarzyszenia Historycznego im. Bohaterów Ziemi Sokólskiej i p. Piotr Augustynowicz - przedstawiciel Związku Piłsudczyków Oddział Podlaski.
Podczas prelekcji oraz prezentacji multimedialnej przedstawionej przez zaproszonych gości podopieczni stowarzyszenia poznawali historię Polski szczególnie z okresu upadku Rzeczypospolitej i odzyskania Niepodległości, zapoznali się z sylwetką Marszałka Józefa Piłsudskiego, oraz najważniejszymi postaciami i wydarzeniami historycznymi związanymi z tamtym okresem.
Dzieci mogły również obejrzeć zgromadzoną kolekcję militariów, w tym dawnej broni palnej, wysłuchały historii z nią związanej, oraz wzięły udział w pokazie umiejętności strzelniczych.
Spotkanie z historią przyczyniło się do rozbudzenia u uczestników zainteresowania przeszłością swojego kraju i wartościami patriotycznymi, do rozwijania indywidualnych zainteresowań historycznych, rozbudzania ciekawości poznawczej oraz kształtowania aktywnej postawy wobec rzeczywistości oraz podstawowych wartości patriotycznych. Zdjęcia
Kolejne wyzwania i działania projektowe przed nami!
Beata Boguszewska
Patriotyczne zajęcia plastyczne
W dn. 10.10.2018r. w ramach działań projektu ph. „Na zawsze Niepodległa” odbyły się zajęcia plastyczne związane z przygotowaniem prac poświęconych pięknu naszej Ojczyzny. Inicjatywa ta jest realizowana w ramach projektu „Podlaskie Lokalnie” dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Regionalnymi operatorami projektu są: Fundacja Okno na Wschód oraz Fundacja Podlaski Instytut Rzeczypospolitej Suwerennej.
W zajęciach poprowadzonych przez nauczycielkę z SOSW p. Ewę Wińską, wzięła udział grupa 25 podopiecznych Stowarzyszenia „Pod Skrzydłami” uczestniczących w realizacji projektu, przy wsparciu wolontariuszy.
Twórczość plastyczną poprzedziła prezentacja filmowa poświęcona historii naszego kraju, ciekawym zabytkom i zakątkom Polski, która stała się inspiracją do tworzenia prac plastycznych. Dzieci różnorodnymi technikami plastycznymi tworzyły prace na szkolny konkurs plastyczny ph. „Polska moja Ojczyzna”, ogłoszony w ramach projektu ph. „Na zawsze Niepodległa”
Zajęcia plastyczne przyczyniły się nie tylko do kształtowania postaw patriotycznych naszych podopiecznych ale również do promowania idei patriotyzmu wśród dzieci i młodzieży. Ich celem było również rozwijanie poczucia tożsamości narodowej, budzenie miłości do Ojczyzny, poszanowania dla polskich symboli narodowych. Zdjęcia
Kolejne patriotyczne działania plastyczne już niebawem!
Beata Boguszewska
Wycieczka do Warszawy Szlakiem Odzyskania Niepodległości
W dn. 17.10.2018r. w ramach działań projektu pt. „Na zawsze Niepodległa” odbyła się wycieczka do Warszawy szlakiem „100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości”. Inicjatywa ta jest realizowana w ramach projektu „Podlaskie Lokalnie” dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Regionalnymi operatorami projektu są: Fundacja Okno na Wschód oraz Fundacja Podlaski Instytut Rzeczypospolitej Suwerennej.
W wycieczce brała udział 25-osobowa grupa podopiecznych Stowarzyszenia „Pod Skrzydłami” wraz z opiekunami. Zwiedzanie Warszawy rozpoczęliśmy od wizyty na Starym Mieście, gdzie znajduje się Kolumna Zygmunta III Wazy. Tutaj spotkaliśmy się z przewodnikiem. Następnie przemaszerowaliśmy pod Zamek Królewski, podziwiając jego piękno i historię. Przemierzając uliczki, poznawaliśmy historię kolejnych zabytków stolicy. Z Placu Zamkowego uczestnicy wycieczki udali się na Plac Józefa Piłsudskiego, gdzie znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza, symboliczna mogiła upamiętniająca bezimiennych żołnierzy poległych w obronie ojczyzny. Następnym etapem wycieczki było udanie się ulicami stolicy pod Pałac Prezydencki, Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Zobaczyliśmy również budynki ambasad, Sejmu i Senatu. Niezapomnianym etapem wycieczki był wjazd na XXX piętro i Taras Widokowy Pałacu Kultury i Nauki, z którego podziwialiśmy panoramę Warszawy i wskazywaliśmy zwiedzane wcześniej miejsca. Następnie metrem przejechaliśmy pod Most Świętokrzyski, gdzie znajduje się drugi pomnik Warszawskiej Syreny. Kolejnymi miejscami zwiedzania Warszawy były: Powązki Wojskowe i Cytadela Warszawska. Ostatnim punktem wycieczki był Belweder i Łazienki Królewskie. Widzieliśmy m.in. pomnik Fryderyka Chopina, jak również odrestaurowany autentyczny samochód Marszalka Józefa Piłsudskiego – Cadillac z 1935r. Dużą atrakcją cieszyły się multimedialne „Ławeczki Chopina”, gdzie można było usłyszeć wybrany fragment utworu wybitnego kompozytora.
Wycieczka była bardzo udana, dostarczyła podopiecznym wielu niezapomnianych wrażeń. Zobaczyli oni wiele interesujących i ważnych historycznie miejsc, zrobili sporo pamiątkowych zdjęć i stali się bogatsi o nowe doświadczenia. Zwiedzając poszczególne miejsca związane z walkami wolnościowymi na przestrzeni wieków poczuli atmosferę 1918r. i wieloletniego dążenia Polaków do odzyskania niepodległości. Zdjęcia
Beata Żółtko
Zajęcia plastyczne
W dn. 24 i 25.10.2018r. w ramach działań projektu ph. „Na zawsze Niepodległa” odbyły się kolejne zajęcia plastyczne. Inicjatywa ta jest realizowana w ramach projektu „Podlaskie Lokalnie” dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Regionalnymi operatorami projektu są: Fundacja Okno na Wschód oraz Fundacja Podlaski Instytut Rzeczypospolitej Suwerennej.
24.10.2018r. zajęcia poświecone były tematyce kokardy narodowej, która przez swoje podobieństwo często nazywana jest „kotylionem”. Ta biało-czerwona ozdoba w kształcie rozety noszona jest na piersi, jako symbol patriotyczny. Uczniowie dowiedzieli się jak zmieniał się wygląd kokardy narodowej przez lata, jaka jest jej prawidłowa kolorystyka oraz w jakich okolicznościach dawniej noszono kokardy państwowe (narodowe). W związku ze zbliżającą się 100 rocznicą Odzyskania Niepodległości przez Polskę uczestnicy projektu wykonywali kokardę narodową. W pracy wykorzystali kolorowy papier oraz białą i czerwoną włóczkę, którą wyplatali w kształt rozety. Zastosowane techniki oprócz ciekawego efektu końcowego, sprzyjały rozwojowi sprawności manualnej, wymagały skupienia oraz koncentracji uwagi.
Powstałe prace zostaną wykorzystane w czasie powiatowych obchodów 100-Lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę – będą zdobiły piersi uczestników patriotycznej uroczystości zorganizowanej w Sokółce.
W zajęciach poprowadzonych przez członków stowarzyszenia i czterech dzielnych wolontariuszy wzięła udział grupa 25 podopiecznych Stowarzyszenia „Pod Skrzydłami” uczestniczących w realizacji projektu.
25.10.2018r. podopieczni kolorowali powstałe na pierwszych zajęciach szkice. W trakcie pracy twórczej powstawały małe arcydzieła przedstawiające naszą Ojczyznę, symbole narodowe, zabytki oraz miejsca bliskie sercom podopiecznych. Wszystkie prace wezmą udział w konkursie pt. „Polska moja Ojczyzna” ogłoszonym w SOSW w ramach realizowanego projektu.
Celem wszystkich zajęć plastycznych było poszerzanie wiedzy uczestników na temat naszego kraju, kształtowanie postawy patriotycznej i obywatelskiej, szacunku do symboli narodowych, a także rozwijanie zainteresowań i uzdolnień. Zdjęcia
Ewa Wińska
Patriotyczne zajęcia artystyczne
W ramach projektu ph „Na zawsze Niepodległa” realizowanego w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sokółce w okresie od 17.09. do 12.11.2018r. rozpoczął się cykl zajęć muzycznych i teatralnych, w których bierze udział 25 uczestników.
Inicjatywa ta jest realizowana w ramach projektu „Podlaskie lokalnie” dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Regionalnymi operatorami projektu są: Fundacja Okno na Wschód oraz Fundacja Podlaski Instytut Rzeczypospolitej Suwerennej.
Podopieczni chętnie przystąpili do proponowanych działań artystycznych o tematyce patriotycznej, których podsumowaniem ma być wspólnie przygotowany montaż słowno- muzyczny pt. „Gałązka rozmarynu”, który zostanie zaprezentowany podczas uroczystej wieczornicy, przed społecznością Ośrodka oraz zaproszonymi gośćmi.
Podczas wspólnych spotkań pod okiem prowadzących uczestnicy pilnie uczą się słów i melodii znanych pieśni patriotycznych oraz wcielają się w role bohaterów inscenizacji. Wspólnie projektują i wykonują scenografię do przedstawienia oraz przygotowują stroje.
Zajęcia teatralne i muzyczne o tematyce patriotycznej przyczyniają się do kultywowania tradycji obchodzenia ważnych świąt państwowych – Święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę i popularyzacji twórczości muzyczno – literackiej o tematyce patriotycznej. W ten sposób jest kształtowana świadomość narodowa i postawa patriotyczna młodego pokolenia. Zajęcia upowszechniały wiedzę o historii państwa polskiego, sprzyjały integracji uczestników. Zdjęcia
Końcowy efekt naszych wspólnych działań teatralno – muzycznych już niebawem!
Beata Boguszewska
Rozstrzygniecie konkursu plastycznego ph. „Polska moja Ojczyzna”
W dn. 5.11.2018 r. został rozstrzygnięty szkolny konkurs plastyczny ph. „Polska moja Ojczyzna”, adresowany do wszystkich uczniów SOSW w Sokółce, ogłoszony w ramach projektu „Na zawsze Niepodległa”.
Inicjatywa ta była realizowana w ramach projektu „Podlaskie Lokalnie” dofinansowanego
ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Regionalnymi operatorami projektu są: Fundacja Okno na Wschód oraz Fundacja Podlaski Instytut Rzeczypospolitej Suwerennej.
Projekt „Na zawsze Niepodległa” opracowany został przez grupę nieformalną, której patronem jest Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami”, a odbiorcami podopieczni stowarzyszenia.
Celem konkursu było:
- kształtowanie poczucia świadomości i tożsamości narodowej, powiązanie tych wartości z 100. rocznicą Odzyskania Niepodległości przez Polskę,
- budzenie przywiązania oraz szacunku dla Ojczyzny,
- rozwijanie zainteresowań narodową tradycją, kulturą, różnorodnością i malowniczością naszej Ojczyzny,
- kształtowanie umiejętności tworzenia obrazów na określony temat dowolną techniką, rozwijanie sprawności manualnej i wrażliwości estetycznej, odkrywanie własnych możliwości twórczych, rozwijanie twórczej wyobraźni dzieci,
- zaangażowanie uczniów w promowanie wartości patriotycznych w sposób twórczy i kreatywny,
- tworzenie sytuacji odczuwania radości, zadowolenia i satysfakcji z własnej twórczości
Na konkurs wpłynęły 23 prace plastyczne wykonane różnymi technikami od farb, przez pastele, kredki i collage. Prace powstały podczas zajęć plastycznych prowadzonych pod kierunkiem p. Ewy Wińskiej.
Komisja konkursowa w składzie: p. Z. Biernacka, M. Hołownia- Iwanow, M. Kulmaczewska wyłoniła następujące prace konkursowe w kategoriach:
- Klasy I- III spu
I miejsce - Agnieszka U.
II miejsce - Mateusz S.
- Klasy IV- VIII spu
I miejsce - Izabela K.
II miejsce - Angelika P.
III miejsce - Kamil O., Aleksandra K.
- Klasy IV- VIII spl
I miejsce - Agnieszka M.
II miejsce - Mateusz G.
III miejsce - Dawid G.
Wyróżnienie - Paweł Ch.
- Klasy I- III Gu
I miejsce - Gabriela P.
II miejsce - Sylwia G.
Wyróżnienie - Patryk S.
- Klasy I- III PDP
I miejsce - Patrycja J.
II miejsce - Joanna K.
III miejsce- Karol M.
Wyróżnienie - Sandra R.
- Klasy ZSZ i SB
Wyróżnienie - Andzej Ś.
Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu oraz wręczenie nagród i dyplomów odbyło się 8.11.2018 r. podczas patriotycznej wieczornicy.
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów plastycznych! Zdjęcia
Beata Boguszewska
Uroczyste podsumowanie projektu
W dniu 8 listopada 2018 roku w godzinach popołudniowych w Specjalnym Ośrodku Szkolno -Wychowawczym w Sokółce podczas uroczystej wieczornicy patriotycznej odbyło się podsumowanie projektu ph. „Na zawsze Niepodległa”. Inicjatywa była realizowana w ramach Programu „Podlaskie Lokalnie” dofinansowanego ze środków programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Regionalnymi Operatorami Projektu są Fundacja Okno Na Wschód oraz Fundacja Podlaski Instytut Rzeczypospolitej Suwerennej.
Projekt „Na zawsze Niepodległa” realizowany był przez grupę nieformalną, której patronem jest Stowarzyszenie Na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami”, we współpracy ze Starostą Sokólskim, Stowarzyszeniem Historycznym im. Bohaterów Ziemi Sokólskiej,
i Specjalnym Ośrodkiem Szkolno -Wychowawczym im. Janusza Korczaka w Sokółce.
Wieczornica patriotyczna zorganizowana została z okazji 100-nej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uczestnicy projektu jako efekt wspólnych działań teatralno- muzycznych przygotowali i zaprezentowali przed społecznością Ośrodka i zaproszonymi gośćmi montaż słowno – muzyczny o tematyce patriotycznej pt. „Gałązka rozmarynu”.
Uczestnikami wieczornicy byli wychowankowie ośrodka – podopieczni stowarzyszenia „Pod Skrzydłami”, przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Sokółce, dyrektor ośrodka - Pani Elżbieta Szomko, rodzice i nauczyciele.
Podczas wieczornicy zostały ogłoszone również wyniki organizowanego konkursu plastycznego ph. „Polska – moja Ojczyzna” oraz odbyło się uroczyste wręczenie nagród i dyplomów laureatom. Kolejnym punktem programu był quiz wiedzowy dla podopiecznych Stowarzyszenia „Pod Skrzydłami”, w którym uczestnicy mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat historii Polski
i Odzyskania Niepodległości. Wszyscy otrzymali nagrody.
W trakcie wieczornicy wszyscy obejrzeli prezentację multimedialną z działań projektowych.
Na zakończenie realizacji beneficjenci projektu otrzymali pamiątki związane z realizowanym projektem i słodki upominek.
W ramach realizowanego projektu ph. „Na zawsze Niepodległa” beneficjenci poznali historię naszego kraju oraz związanych z nim wydarzeń historycznych z okresu: upadku Rzeczpospolitej
i Odzyskania Niepodległości, poznali sylwetkę Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz najważniejsze wydarzenia i postacie związane z tamtym okresem.
Dzięki podjętym działaniom wzrosła świadomość obywatelska osób niepełnosprawnych na temat wyborów organizowanych w Polsce i znaczenia frekwencji osób uczestniczących w wyborach powszechnych.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zrealizowania projektu:
- Fundacja Okno Na Wschód,
- Podlaski Instytut Rzeczpospolitej Suwerennej,
- Piotr Rećko – Starosta Sokólski,
- Elżbieta Szomko – Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sokółce,
- Stowarzyszenie Historyczne im. Bohaterów Ziemi Sokólskiej
Zapraszmy do obejrzenia zdjeć
Beata Boguszewska
Marta Kulmaczewska
Podziękowanie Wolontariuszom!
Grupa Nieformalna z reprezentującym ją patronem – Stowarzyszeniem na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami” w Sokółce z głębokim szacunkiem składa serdeczne podziękowanie wszystkim Wolontariuszom zaangażowanym w realizację projektu „Na zawsze Niepodległa”: Patrykowi Gajewskiemu, Grażynie Smyk, Klaudii Przeździeckiej, Damianowi Zawadzkiemu, pani Marcie Kulmaczewskiej, pani Małgorzacie Hołownia – Iwanow, pani Ewa Wińskiej, pani Beacie Tur, pani Zycie Biernackiej, pani Katarzynie Dylewskiej, pani Katarzynie Bubieniec, pani Beacie Boguszewskiej, pani Beacie Żółtko.
Inicjatywa ta była realizowana w ramach projektu „Podlaskie Lokalnie” dofinansowanego
ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Regionalnymi operatorami projektu byli: Fundacja Okno na Wschód oraz Fundacja Podlaski Instytut Rzeczypospolitej Suwerennej.
Dziękujemy Wolontariuszom za dobrowolne podjęcie się działań na rzecz niepełnosprawnych uczestników projektu „Na zawsze Niepodległa” w formie: przeprowadzenia zajęć artystycznych, pomocy podopiecznym w czasie zajęć i opieki wychowawczej podczas wycieczki do Warszawy. Młodzieży dziękujemy za wspieranie mniej sprawnych kolegów
i udzielanie pomocy opiekunom w czasie organizowanych zajęć.
Każdy najmniejszy gest waszej pomocy był cennym darem dla podopiecznych.
Dziękując za zaangażowanie, życzymy wszystkim Wolontariuszom satysfakcji z udzielania pomocy innym i zadowolenia z najmniejszych dowodów ludzkiej wdzięczności. Zdjęcia
Beata Tur