
Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu,
który został ustanowiony w roku 2007 przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu podnoszenia świadomości społecznej i propagowania wiedzy na temat tego zaburzenia.
Autyzm dziecięcy jest poważnym, całościowym zaburzeniem rozwoju, obejmującym sferę poznawczą, emocjonalną i społeczną. W pierwszych latach XXI wieku obserwuje się wzrost częstości występowania autyzmu (30 przypadków na 10 000 urodzeń). Rośnie zatem liczba dzieci z taką diagnozą, które uczą się w szkołach ogólnodostępnych, w edukacji włączającej. w tym roku pragniemy zwrócić uwagę czytelnika na problemy i sposób funkcjonowania rodzin dzieci ze spektrum. W naszym ośrodku zarówno podczas konsultacji wychowawców i psychologa, ale też w trakcie spotkań Grupy wsparcia dla rodziców temat jest obecny i wieloaspektowo omawiany.
„Miarą Twojego człowieczeństwa
jest wielkość twojej troski o drugiego człowieka”
W dniach 18-21.03.2021r. została przeprowadzona przedświąteczna zbiórka żywności podopiecznym Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami” w Sokółce. Klienci sklepów Jaskółka oraz sklepów Biedronka okazali swoje ogromne serca dzieląc się z potrzebującymi. Przekazując podstawowe artykuły do oznakowanych koszy w sklepach udowodnili, że są gotowi do niesienia pomocy. Z przekazanych produktów powstało 18. paczek żywnościowych, które uzupełnią zapasy najbardziej potrzebującym rodzinom podopiecznych stowarzyszenia.
Zbliżające się Święta Wielkanocne stały się motywem przewodnim kolejnego modułu Innowacji pedagogicznej "Na tropie zagadek, czyli Escape room w edukacji szkolnej".
26 marca 2021 jedna z sal lekcyjnych w SOSW przemieniła się w wiejskie gospodarstwo ze wszystkimi jego szczegółami: kurnikiem z miską owsa, zagrodami świnek, królików i owieczek, pastwiskiem dla koni, studnią, domem z cegły, stodołą pełną siana, drewnianym płotem, budą dla psa, traktorem i niezbędnymi akcesoriami do pracy na podwórzu jak taczka, grabie, miotła, filce.
„Alleluja biją dzwony! Alleluja echo głosi!
Chrystus bowiem Zmartwychwstały W serca nasze pokój wnosi!”
30.03.2021 r. w naszym Ośrodku tradycyjnie jak co roku, odbyło się Spotkanie Wielkanocne, przygotowane przez wychowawców internatu, pod przewodnictwem p. kierownik B. Tur, na które przybył Wicestarosta Sokólski- p. Jerzy Białomyzy wraz z fotoreporterami. Uroczystość odbyła się z zachowaniem obowiązującego reżimu sanitarnego. Celem spotkania było wspólne kultywowanie tradycji polskich związanych z obchodami najstarszego i najważniejszego ze wszystkich świąt chrześcijańskich – Święta Wielkiej Nocy.
Z głębi serca wyrażamy wdzięczność Radnym Województwa Podlaskiego Pani Wiesławie Burnos oraz Pawłowi Wnukowskiemu za życzliwy gest i wsparcie w postaci piłek dla uczniów naszego Ośrodka.
Dzięki Waszej pomocy będziemy mogli sięgać coraz wyżej. Nasi uczniowie będą mieli możliwość aktywnego uczestniczenia w lekcjach wychowania fizycznego i zajęciach organizowanych przez UKS SOKOLIKI SOSW działających w naszym Ośrodku.
Dziękujemy za okazane serce oraz pomoc, dzięki której możemy rozwijać sprawność ruchową naszych uczniów, zwiększać ich aktywność. Jest to przecież niezbędny warunek do prawidłowego rozwoju każdego dziecka.
Dnia 22 marca w SOSW obchodzono Światowy Dzień Zespołu Downa. Ten dzieńma celu zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zespołu Downa, likwidowanie barier i uprzedzeń, a także propagowanie praw ludzi z tym zespołem oraz integracja z nimi i pełna akceptacja. Dla wyrażenia solidarności społeczność ubrała kolorowe skarpetki nie do pary, nawiązując do trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów, powodującego występowanie tej wady genetycznej.
W miesiącu marcu w SOSW odbył się szkolny konkurs plastyczny ph.: „Portret Pani Wiosny”. Konkurs adresowany był do wszystkich uczniów placówki. Głównym celem konkursu było: kształtowanie wyobraźni plastycznej, inspirowanie wiosenną tematyką, rozwijanie i doskonalenie możliwości twórczych dzieci poprzez działania plastyczne w różnych materiałach, technikach i formach oraz popularyzowanie wiedzy o wiosennych barwach. Dnia 18.03. 2021r. spośród 23 prac konkursowych, wykonanych w większości techniką pasteli olejnych z elementami przestrzennymi, komisja w składzie: p. Bożena Recko i p. Z. Muszyński wyłoniła zwycięzców konkursu, którzy wykonali najciekawsze prace.
Oto oni:
I miejsce – Agnieszka M., kl. I BSI, praca wykonana pod kierunkiem p. B. Boguszewskiej
II miejsce – Justyna K., kl. VII SPU, praca wykonana pod kierunkiem p. B. Żółtko
III miejsce – Dawid F., kl. VIB SPU, praca wykonana pod kierunkiem p. E. Wińskiej