
Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Podlasie to obszar leżący na terenie północno-wschodniej Polski, na pograniczu kultur oraz kilku religii. Tutaj mieszkali obok siebie Katolicy, Prawosławni, Tatarzy, Żydzi, dlatego również współcześnie przenikają się różne zwyczaje, obrzędy oraz kalendarze. W naszym regionie możemy wrócić do korzeni- skosztować najprostszych potraw z dawnych lat, nauczyć się tradycyjnego sposobu na tkanie dywanów, poznać historię krajki i pisania ikon, osadnictwa Tatarów na ziemiach polskich, wpływ Żydów na tutejszą kulturę oraz zdobyć wiedzę z zakresu religii występujących na tych terenach. Wszystko to czeka beneficjentów projektu „Perły Podlasia drogą do integracji” dofinansowanego ze środków MEiN w ramach Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży
W naszej placówce odbył się pokaz małych zwierząt egzotycznych, w którym wzięli udział uczniowie z klasy pani Ewy Wińskiej, Edyty Kondrat, Julity Nelke, Grażyny Tymoszuk, Marty Januszkiewicz, Moniki Mróz i Agnieszki Ambrożko. Zwierzęta zaprezentowała nam ich miłośniczka i właścicielka pani Anna Kędyś-Arent, która w niezwykle interesujący sposób opowiedziała uczniom, o tym skąd one pochodzą, jakie warunki należy zapewnić im w hodowli oraz o tym jak należy się z nimi obchodzić by nie zrobić im krzywdy. Mogliśmy podziwiać takie okazy jak: STRASZYKI, ŚLIMAKI AFRYKAŃSKIE, MODLISZKI, WIJE, PTASZNIKI,PATYCZAKI I LIŚĆCE.
W dniu 5 maja 2022r. w SOSW w Sokółce odbyło się spotkanie z panem dr Pawłem Murawskim i panią Marzeną Zieziulą – przedstawicielami Białostockiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.Spotkanie miało na celu propagowanie wśród uczniów postaw obywatelskich, poszerzenie wiedzy na temat symboli narodowych, kształtowanie poczucia tożsamości i przynależności narodowej.
Dnia 3 maja 2022r poczet sztandarowy z naszego Ośrodka w składzie Sylwia, Mateusz, Dawid oraz Mirosław i Agnieszka pod opieką p. Moniki Mróz i Edyty Kondrat wzięli udział w miejskich uroczystościach 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Po mszy św.w kościele pw. Św. Antoniego uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego ,gdzie odbyły się dalsze uroczystości: przemówienia okolicznościowe, złożenie wieńców i kwiatów, Na zakończenie mieszkańcy Sokółki mogli obejrzeć popisy grupy mażoretek. Wystąpiła także Miejska Orkiestra Dęta.
Galeria
Monika Mróz
W dniu 11.04.2022r. 12 – osobowa grupa wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Sokółce uczestmiczyła w wycieczce do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Celem wycieczki było min. zorganizowanie warsztatów pisania pisanek, a także przybliżenie uczestnikom tradycji Świąt Wielkanocnych, tworzenie warunków do podejmowania aktywności twórczej oraz doskonalenia sprawności manualnej. Organizatorami i opiekunami wycieczki byli: p. Marta Kulmaczewska i p. Zenon Muszyńki, p. Elżbieta Januszko Szymaniuk.
W dniu 22.04.2022 r społeczność Ośrodka wzięła udział w III edycji akcji "Sprzątamy dla Polski", którego organizatorem było Stowarzyszenie "Dla Polski". Akcja była objęta Honorowym Patronatem Prezesa Rady Ministrów Matusza Morawickiego.
Galeria
W marcu 2022r został ogłoszony konkurs ph. „Najpiękniesza pisanka wielkanocna”. Organizatorami konkursu byli: Marta Kulmaczewska i Zenon Muszyński.
Celem konkursu było: kształtowanie wyobraźni plastycznej uczniów i wychowanków, rozwijanie zdolności plastycznych, popularyzowanie tradycji wielkanocnych. Wszystkie powyższe cele zostały zrealizowane o czym świadczy różnorodność zaprezentowanych prac wykonanych różnymi technikami m.in.: malarstwo, kolaż, techniki mieszane.