http://www.soswsokolka.pl/images/articles/kapita_ludzki_logo.jpg

http://www.soswsokolka.pl/images/articles/logo_ue.png

Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1421/1l_copy.jpg

W tym roku szkolnym w SOSW są realizowane przeróżne projekty i programy edukacyjne, które wpływają na rozwój uczniów, służą koleracji wiedzy oraz wzajemnie się uzupełniają.
Jednym z nich są „Wirtualne podróże” jak sama nazwa mówi uczniowie realizujący ten program podróżują wirtualnie po rożnych częściach Świata. Poznają fakty, informacje, zwiedzają ciekawe miejsca na całym świecie. Zadaniem służącym realizacji programu jest stworzenie mapy świata. W tym roku nasza mapa świata jest zrobiona z elementów w technologii 3D. Szukając informacji na temat Afryki, Europy i reszty świata w wyszukiwarce Printables.com uczniowie znaleźli pliki stl przedstawiające kontynenty.

Może być zdjęciem przedstawiającym tekst „POLSKO-LITEWSKI FUNDUSZ WYMIANY MŁODZIEŻY MINISTERSTWO EDUKACJI INAUKI Projekt został sfinansowany ze srodków Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieżyz dotacii MEIN”

Już niedługo zawieramy nowe znajomości. I to jakie! Czeka na nas cały tydzień aktywnych działań w ramach wymiany młodzieży polsko-litewskiej. Uczniowie SOSW w Sokółce będą uczestnikami tej wymiany. W ramach projektu „Śladami przeszłości” będziemy poznawać wątki historyczne Podlasia z naszymi kolegami z Šalčininkų Specialioji Mokykla z Solecznik. Narodowa Instytucja Zarządzająca Polsko-Litewskim Funduszem Wymiany Młodzieży oceniła nasz wniosek na 119 punktów na 145 możliwych. Przyznała nam 4 520,75 EUR / 21 125,46 PLN dofinansowania. Autorkami oraz koordynatorkami projektu są panie: Urszula Drewniak i Zuzanna Szarkowska- Czeczko.

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1407/6_t2.jpg21 marca przypada Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa, zwany także Dniem Kolorowej Skarpetki.

Jego symbolem są skarpetki nie do pary nawiązujące do niedopasowania, z jakim zmagają się osoby z zespołem Downa. Święto zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, a od 2012 roku organizowane jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Data 21 marca nie jest przypadkowa - nawiązuje bowiem do dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów u osób z zespołem Downa. Symbolem tego dnia są kolorowe skarpetki nie do pary.

https://www.soswsokolka.pl/images/tiik1b9hnpnkk80z1.jpgSzanowni Państwo Powiat Sokólski powierzył Stowarzyszeniu Sursum Corda ("w górę serca") realizację projektu w obszarze nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego i nieodpłatnej mediacji oraz edukacji prawnej.
Celem jest zapewnienie powszechnego dostępu do darmowej pomocy, świadczonej w wyznaczonych punktach przez prawników, doradców obywatelskich i mediatorów, wsparcie mieszkańców (w tym młodzieży) w radzeniu sobie z różnymi trudnymi sytuacjami życiowymi i formalnymi, a także podniesienie świadomości prawnej i obywatelskiej poprzez różnorodne działania edukacyjne.
W ramach działań edukacyjnych przekazał nieodpłatnie kwartalnik - e-gazetkę prawną, pt.: „ZAKUPY I SPRZEDAŻ W INTERNECIE” (z opcją wydruku). Mamy nadzieję, że będzie ciekawą lekturą. W kolejnym kwartale – kolejna dawka zagadnień prawnych.
Szczegółowe informacje o zakresie i zasadach korzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego znajdują się na dedykowanej dla Powiatu stronie internetowej.

W związku z realizacją przez Powiat Sokólski projektu „Kompetentni w działaniu, konkurencyjni na rynku pracy” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, z dniem 20 marca 2023 ogłaszamy nabór kandydatów na staże/praktyki w ramach projektu.

Warunkiem przystąpienia do udziału w projekcie jest złożenie przez kandydatów dokumentów w sekretariacie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sokółce do dnia 14 kwietnia do godz. 15.00

Ogłoszenie o naborze kandydatów

Regulamin 

Umowa o zorganizowanie stażu/praktyki - zal nr 5 do Regulaminu

Zaświadczenie o odbyciu stażu/praktyki - zał. nr 6 do Regulaminu 

Oświadczenie uczestnika projektu o rezygnacji z udziału w projekcie - zał. nr 7 do Regulaminu

Dokumenty dla kandydatów, jakie należy złożyc w sekretariacie szkoły:

Kwestionariusz osobowy - zał. nr 1 do Regulaminu

Deklaracja uczestnictwa w projekcie - zal. nr 2 do Regulaminu

Oświadczenie uczestnika - zał. nr 3 do Regulaminu

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1420/wilk3_copy.jpg

W środę 15 marca br. uczniowie naszej szkoły obejrzeli przedstawienie teatralne pt.: Wilk i siedem koźlątek” przygotowane przez Studio Artystyczne Arena z Białegostoku. Zaprezentowany w oparciu
o baśń braci Grimm spektakl wywołał u wszystkich zebranych spore emocje i okazał się bardzo pouczający. Zaprezentowana opowieść zawierała przesłanie o zachowaniu ostrożności podczas samotnego pobytu w domu, ale także o byciu ostrożnym w kontakcie z nieznajomym. Niespodzianką było to, że nasi uczniowie mieli możliwość występu razem z aktorami.

Galeria 

 

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1419/p1_copy.jpg„Cokolwiek dobrego uczynimy naszemu bliźniemu, zyskuje na tym nasza dusza”.
Kolejny raz nasz Ośrodek wziął udział w V Ogólnopolskim Konkursie Froeblowskim "Kartka na Dzień Kobiet" - edycja 2023.
Zadaniem uczestników było wykonanie kartek z życzeniami na Dzień Kobiet, które przekazywane zostały kobietom Ośrodków Wsparcia w Lublinie, Pacjentkom Oddziału Chirurgii Piersi Wojewódzkiego Szpitala Klinicznego w Lublinie oraz Pacjentkom Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej w Lublinie.
Konkurs ten co roku inicjują nauczycielki Katarzyna Małek oraz Małgorzata Wrona z Przedszkola nr 43 w Lublinie. Konkurs cieszy się ogromnym odzewem, tylko w tym roku uśmiech pojawił się na twarzach 1500 Kobiet.
Oczywiście kartki wykonały także nasze przedszkolaki z grupy Żabki wraz z Paniami Sylwią Szomko i Moniką Grusznis. Jednak chęć niesienia uśmiechu była znacznie większa i nauczycielki wraz z Panią Martą Kawrygo-Leonowicz postanowiły kolejny raz zorganizować akcję również w środowisku lokalnym. Kartki wykonane przez dzieci i nauczycielki sprawiły radość kobietom z Białostockiego Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku, Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego w Krynkach a także kobietom z grupy wsparcia „Przystanek Nadzieja” prowadzonej przez Stowarzyszenie „Barka”. Gest spotkał się z ciepłym przyjęciem i radością. Uśmiech na twarzach obdarowanych mówił sam za siebie.
Sylwia Szomko

 

 

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1418/m3_copy.jpgZaintrygowani tytułem wystawy czasowej w Muzeum Ziemi Sokólskiej pt. Monidła, czyli dawne portrety ślubne", uczniowie kl. 1-3 PDP z wychowawczynią odwiedzili muzeum.
Obejrzeliśmy wystawę, na którą składa się około 50 portretów ślubnych ze zbiorów mieszkańców Sokółki i okolic. Najstarsze portrety pochodzą z okresu międzywojnia, najmłodszy jest z 1989 roku. Ekspozycję dodatkowo wzbogaciły dywany dwuosnowowe, które na naszych terenach były częścią wiana, czyli wyprawy ślubnej kobiety wychodzącej za mąż.
Wystawa przeniosła nas w przeszłość pokazując monidła jako nośniki informacji historycznej i obyczajowej.

Galeria 

Katarzyna Zalewska 

Mieliśmy bardzo sympatycznych gości 🤗 Odwiedzili nas 🎩 dżentelmeni z SOSW pod pieką p. Agnieszki Ambrożko i p. Iwony Gieniusz, a że zbiegło się to z 💐 DNIEM KOBIET - panowie za naszym pośrednictwem przesyłają moc ♡SERDECZNOŚCI♡ wszystkim Dziewczynom, Kobietom, Babeczkom

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1416/s3_copy.jpgW piątek 3.03.2023 r. Poczet Sztandarowy naszej Szkoły brał udział w uroczystym przekazaniu do użytku łącznika między Zespołem Szkół w Sokółce a Zespołem Szkół Rolniczych im. Henryka Dobrzańskiego-Hubala w Sokółce. Dzięki staraniom Powiatu Sokólskiego zbudowano łącznik między sokólskimi placówkami, co da trzem podmiotom, w tym również Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu w Sokółce, szerszą możliwość współpracy. Dziękujemy Natalii, Mateuszowi oraz Arturowi za godne reprezentowanie naszej Placówki podczas tej uroczystości.

Galeria