Podopieczni Stowarzyszenia „Pod Skrzydłami” wędrowali w okolicach Gór Świętokrzyskich

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1647/img20240626142700_t2.jpgLetni wypoczynek podopiecznych Stowarzyszenia na Rzecz wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami” w Sokółce – wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Sokółce zorganizowano w formie dwudniowej wycieczki w dniach: 26-27.06.2024r. Dwudniowa wycieczka przebiegała na trasie: Sokółka – Zagnańsk – Chęciny – Kielce – Góry Świętokrzyskie – Krzyżtopór – Sokółka. Wypoczynek był  współfinansowany w ramach projektu pn.: „Wędrówki w okolicach Gór Świętokrzyskich” ze środków PFRON przekazanych przez Starostę Sokólskiego poprzez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sokółce i środków Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami” w Sokółce. W wycieczce uczestniczyło 22 podopiecznych i pod nadzorem 7 opiekunów.
Wędrówkę po okolicach Gór Świętokrzyskich rozpoczęto od spotkanie przy Dębie Bartku w Zagnańsku. Najbardziej znanym i największym drzewem w Polsce, który sławę zawdzięcza latom istnienia – około 650 lat. W Zagnańsku odwiedziliśmy również przyrodniczy park sensoryczny. Kolejnym zwiedzanym miejscem był zamek w Chęcinach – zamek Królewski z XIII w. Weszliśmy na główną basztę zamku, z której rozpościera się imponujący widok na okolicę i Góry Świętokrzyskie.
Potem przejechaliśmy do Kielc, gdzie spacerowaliśmy po Rezerwacie Przyrody Kadzielnia. Na terenie Kielc znajduje się teren dawnego kamieniołomu, w którym wydobywano wapień. Na środku znajduje się charakterystyczna Skałka Geologów. I właśnie to miejsce chroni rezerwat. Skałę można oglądać podczas spaceru jedną ze ścieżek. Następnie przeszliśmy do zabytkowej części Kielc. Zobaczyliśmy tam m.in.: Bazylikę Katedralną Wniebowzięcia NMP, Rynek Starego Miasta z Ratuszem i kamienicami mieszczańskimi, Pałac Biskupów Krakowskich. Pod koniec dnia przejechaliśmy do hotelu Bristol na obiadokolację i nocleg.
Kolejnego dnia po śniadaniu zwiedziliśmy Muzeum Szkolnych Lat Stefana Żeromskiego. To bardzo ciekawe muzeum ukazujące okres nauki Stefana Żeromskiego w szkole w latach 1874 – 1886. Zobaczyliśmy m. in. odtworzone sale lekcyjne z 2 poł. XIX w. wraz z ich wyposażeniem. Siedzieliśmy w ławkach z tego okresu. Po opuszczeniu hotelu przejechaliśmy w Góry Świętokrzyskie, aby poznawać ich piękno. Wjechaliśmy na Święty Krzyż – zespół klasztorny benedyktynów z I poł. XII w., wzniesiony na Łysej Górze (595 m n.p.m.). Weszliśmy na taras widokowy, żeby obejrzeć gołoborza na Łysej Górze. W klasztorze od 1308r. znajdują się tu relikwie Krzyża Świętego, którymi uczestnicy wycieczki byli przez zakonnika pobłogosławieni. W podziemiach klasztoru spoczywają członkowie rodu Oleśnickich oraz według utrwalanej od lat legendy książę Jeremi Wiśniowiecki. W zespole klasztornym mieści się również Muzeum Misyjne Oblatów, w którym obejrzeliśmy unikatowe eksponaty.
Kolejnym etapem wędrówki był zamek Krzyżtopór. Imponujące ruiny powstałej w I połowie XVII w. rezydencji pałacowej otoczonej fortyfikacjami bastionowymi. Przed powstaniem Wersalu była to największa budowla pałacowa w Europie. Po zwiedzeniu zamku udaliśmy się do restauracji na obiad, po którym wyruszyliśmy w drogę powrotną do Sokółki.
Zarząd Stowarzyszenia „Pod Skrzydłami” dziękuje: Panu Piotrowi Rećko – Staroście Sokólskiemu i Pani Alicji Rysiejko – Dyrektor PCPR w Sokółce za przekazanie środków PFRON na realizację zadania, Pani Elżbiecie Szomko za pomoc w zorganizowaniu wyjazdu.
Dziękujemy wszystkim osobom, które wsparły podopiecznych stowarzyszenia przekazując 1,5 % podatku na ich rzecz.
Podziękowania kierujemy również do członków Stowarzyszenia „Pod Skrzydłami” za pracę wolontarystyczną w czasie wycieczki.