We wtorek 15 maja 2018 r. 12 uczniów naszego Ośrodka, pod opieką p.  Katarzyny Zalewskiej i p. Agnieszki Ambrożko, uczestniczyło w fascynującej przygodzie jaką była lekcja muzealna w Muzeum Okręgowym w Suwałkach. Tematem była moda pradziejowa, którą w bardzo przystępny sposób zaprezentowała pani Grażyna pokazując między innymi repliki pradawnych strojów. Niektórzy uczniowie mogli przymierzyć je i poczuć się jak w pradawnych czasach. Pasjonującą chwilą była nauka wyrobu dawnych ozdób (zawieszek, pierścionków). Wszyscy z zapałem i dokładnością godną mistrzów jubilerskich wykonywali ozdoby i z dumą je potem prezentowali.

Celem lekcji było umożliwienie dzieciom samodzielnego wykonania ozdób z miedzi, poprzez naśladownictwo oryginalnych przedmiotów pochodzących z wykopalisk archeologicznych. Uczniowie mieli możliwość kontaktu z zabytkami, a dzięki barwnej opowieści o Jaćwingach poznali historię tego plemienia.

Następnie uczniowie mieli możliwość odbycia fascynującej podróży po muzealnych wystawach stanowiącej opowieść o dziejach Suwałk oraz związanych z jego historią wydarzeń i ludzi. Na koniec wyprawy odwiedziliśmy szczególne miejsce, Przy ulicy Tadeusza Kościuszki przed Muzeum Marii Konopnickiej stoi pomnik i ławeczka Marii Konopnickiej. Odwiedziny te zaowocowały pięknymi zdjęciami  z poetką oraz opowieścią przybliżającą jej postać. Ponieważ pogoda dopisywała a w pobliżu kusiła słodką witryną cukiernia wyprawę zakończyliśmy przepysznymi lodami.

Pragniemy serdecznie podziękować Starostwu Sokólskiemu oraz dyrekcji ZSR  za użyczenie busów, dzięki którym nasi uczniowie bezpiecznie podróżowali i mieli możliwość zrealizować swe marzenia bliższego obcowania ze sztuką i kulturą.