http://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_688/20180626_105211_t2.jpgW dniach 25.06.-06.07.18r w godz.8-15 w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sokółce zorganizowane zostały półkolonie „Wakacje z rehabilitacją” - grupie 21 podopiecznych Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami”. Zadanie jest współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego w ramach konkursu ogłoszonego przez ROPS w Białymstoku i środków PFRON w ramach konkursu ogłoszonego przez PCPR w Sokółce, środków Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami” w Sokółce we współpracy ze Starostą Sokólskim i Specjalnym Ośrodkiem Szkolno - Wychowawczym w Sokółce. Podczas półkolonii realizowane są 2 projekty: ,,Wakacje z rehabilitacją” (ROPS) i „Czas na przygodę” (PFRON-PCPR).

Celem głównym było zorganizowanie aktywnego wypoczynku niepełnosprawnym podopiecznym połączonego z rehabilitacją. Aby proces rehabilitacji i usprawniania był skuteczny powinien być prowadzony w sposób ciągły, dlatego chcieliśmy wydłużyć czas realizacji zajęć rewalidacyjnych z podopiecznymi o okres wakacyjny. Służy temu organizacja letniego wypoczynku połączonego z rehabilitacją przez 2 tygodnie wakacji. Celem wymienionych projektów jest również odciążenie rodziców osób niepełnosprawnych od całodziennej opieki podczas letnich wakacji.

Zorganizowane zajęcia służą rehabilitacji i usprawnianiu w zakresie integracji sensorycznej, terapii Biofeedback, rozwijaniu kreatywności dzieci z zakresu: plastyki, ceramiki, muzyki, stymulacji polisensorycznej w Sali Doświadczania Świata, i Sensoplastyki oraz zwiększaniu samodzielności poprzez zajęcia kulinarne. Przewidziane są 2 wyjazdy do Kraśnian na hipoterapię, do Aqua Parku w Suwałkach, wyjście do kina, na lody, ogniska integracyjne, plażowanie nad sokólskim zalewem.

W dniu 26.06.18r dzieci miały już możliwość wyjazdu do Sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej i Augustowa. W Studzienicznej zwiedziły razem z przewodnikiem zabytkowy kościół drewniany, co ciekawe, ze zdobieniami z poroża dzikich zwierząt oraz kaplicę Najświętszej Marii Panny. W kaplicy tej mieści się obraz Matki Boskiej Studzieniczańskiej.  Sanktuarium w Studzienicznej odwiedził w 1999 roku papież Jan Paweł II. Na pamiątkę tego wydarzenia wzniesiono tu pomnik naszego rodaka. W pobliżu znajduje się studnia z cudowną wodą, która leczy choroby. Wszystkich wycieczkowiczów zachwycił ten malowniczo położony półwysep wśród jezior. Następnie katamaranem koloniści popłynęli w rejs do Portu w Augustowie. Trasa wiodła  przez: jezioro Studzieniczne, następnie jezioro Białe- oba te jeziora łączy ze sobą zabytkowa śluza Przewięź.

Podopieczni mogli podziwiać piękną przyrodę w jej nienaruszonym stanie. Zauroczyła ich niezwykłość Kanału Augustowskiego, zaciekawiły liczne atrakcje turystyczne widoczne na brzegu jeziora Necko - wyciąg nart wodnych, plaże z wygodnymi pomostami i ośrodki wczasowe. Po rejsie zjedli pyszny obiad w Pensjonacie Salas w Augustowie. Zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do Sokółki, gdzie czekają następne atrakcje, wyjazdy i ciekawe zajęcia. Zdjęcia

Małgorzata Hołownia-Iwanow

Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Osób

Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami” w Sokółce