Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Półkolonie letnie były zadaniem o charakterze lokalnym i odpowiadały na potrzeby osób z niepełnosprawnością, objętych edukacją i rewalidacją w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Janusza Korczaka w Sokółce. Zadanie współfinansowano ze środków Województwa Podlaskiego w konkursie ogłoszonym przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Białymstoku, a także ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w konkursie ogłoszonym przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sokółce oraz ze środków Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami”. Półkolonie zorganizowano we współpracy ze Starostą Sokólskim i Specjalnym Ośrodkiem Szkolno – Wychowawczym im. Janusza Korczaka w Sokółce.
Organizacja letniego wypoczynku była odpowiedzią na wielokrotne apele rodziców, którym zależało na wydłużeniu czasu realizacji zajęć rewalidacyjnych i usprawniających o okres wakacyjny. Projektem objęto 20 - osobową grupę podopiecznych Stowarzyszenia "Pod Skrzydłami" z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym oraz ze sprzężeniami i autyzmem pochodzących z terenu powiatu sokólskiego.
Głównym celem projektu było zorganizowanie aktywnego wypoczynku podopiecznym połączonego z rehabilitacją przez 2 tygodnie wakacji oraz odciążenie rodziców osób niepełnosprawnych od całodziennej opieki podczas wakacji.
Pozostałe cele ogólne projektu to:
- wyrównywanie szans edukacyjnych;
- rozwijanie umiejętności komunikacyjnych;
- kształtowanie wrażliwości podopiecznych na bodźce wzrokowe, słuchowe, dotykowe i zapachowe;
- rozwijanie małej i dużej motoryki;
- rozwijanie umiejętności społecznych;
- propagowanie aktywnych i pożytecznych form spędzania czasu wolnego;
- integracja podopiecznych pochodzących z różnych środowisk;
- odreagowanie napięć i stresu po zakończeniu roku szkolnego;
- nabycie umiejętności współdziałania w grupie;
- rozbudzenie aktywności poznawczej;
- rozwijanie uzdolnień i zainteresowań plastycznych, muzycznych, kulinarnych;
- kształtowanie umiejętności dbania o siebie i innych;
- kształtowanie prawidłowych nawyków higienicznych;
- rozwijanie aktywności fizycznej;
- poszerzanie wiadomości o otaczającym regionie.
Letni wypoczynek połączony z rehabilitacją zorganizowany był od 25 czerwca do 6 lipca 2018r. w godzinach 8.00 – 15.00 na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Sokółce. Podopieczni byli dowożeni wynajętym busem na miejsce i odwożeni z powrotem do domu po zajęciach. Podopieczni mieli zapewnione dwa posiłki: drugie śniadanie i obiad.
Zajęcia prowadzone były w grupach oraz indywidualnie w zależności od diagnozy potrzeb podopiecznych. Zajęcia miały na celu nabywanie, rozwijanie i podtrzymywanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania beneficjntów, w tym także rozwijanie kreatywności poprzez działania twórcze.
W trakcie półkolonii dzieci i młodzież uczestniczyły w warsztatach: plastycznych, ceramicznych, kucharskich, muzycznych. Zorganizowane były także zajęcia z zakresu sensoplastyki, integracji sensorycznej, rehabilitacji, hydroterapii, hipoterapii, Terapii Biofeedback, a także rekreacyjno-sportowe. Uczestnicy wzięli udział w wycieczkach do: stadniny koni w Kraśnianach, do Augustowa - rejs statkiem do Studzienicznej, AquaParku w Swałkach. Uatrakcyjnieniem wakacyjnych zajęć były wyjścia na lody, do kina oraz na miejską plażę, gry i zabawy na świeżym powietrzu, wspólne ogniska.
Zajęcia prowadzone były przez wykwalifikowanych pedagogów i terapeutów przygotowanych do pracy z osobami niepełnosprawnymi. Byli to członkowie Stowarzyszenia "Pod Skrzydłami” wspierani wolontarystycznie przez członków stowarzyszenia.
Efekty realizowanych działań to m.in. wzrost kompetencji społecznych, zawodowych oraz samodzielności i samoorganizacji osób wykluczonych i zagrożonych wykluczeniem społecznym ze względu na niepełnosprawność. Zwiększenie udziału podopiecznych w zajęciach specjalistycznych, redukujących zaburzone funkcje poznawcze, komunikacyjne, motoryczne, emocjonalne i społeczne, co sprzyjało redukowaniu zaburzeń i deficytów. Dzięki półkoloniom dzieci i młodzież miały możliwość zdobycia nowych doświadczeń i nabywania umiejętności prawidłowego funkcjonowania. Sprzyjało to lepszej integracji i zwiększeniu ich aktywności. Realizacja projektu umożliwiła podopiecznym udział w atrakcyjnych formach spędzania czasu wolnego, co było szczególnie ważne w przypadku osób, których rodzice nie są w stanie zapewnić tego typu atrakcji we własnym zakresie.
Realizacja projektu “Wakacje z rehabilitacją” i "Czas na przygodę" dała wiele korzyści podopiecznym i ich rodzicom. Na zakończenie wszyscy zainteresowani wyrazili bardzo pochlebne opinie o prowadzonych działaniach, a podopieczni chętnie kontynuowaliby pókolonie w kolejnych tygodniach wakacji. Za organizację letniego wypoczynku rodzice podziękowali na łamach lokalnego serwisu informacyjnego, za co serdecznie dzìękujemy.
Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych
"Pod skrzydłami” w Sokółce