http://www.soswsokolka.pl/images/grafika_podlaskie_lokalnie_1.jpg

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_712/20181017_122540.jpgW dn. 17.10.2018r. w ramach działań projektu pt. „Na zawsze Niepodległa” odbyła się wycieczka do Warszawy szlakiem „100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości”. Inicjatywa ta jest realizowana w ramach projektu „Podlaskie Lokalnie” dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Regionalnymi operatorami projektu są: Fundacja Okno na Wschód oraz Fundacja Podlaski Instytut Rzeczypospolitej Suwerennej.

W wycieczce brała udział 25-osobowa grupa podopiecznych Stowarzyszenia „Pod Skrzydłami” wraz z opiekunami. Zwiedzanie Warszawy rozpoczęliśmy od wizyty na Starym Mieście, gdzie znajduje się Kolumna Zygmunta III Wazy. Tutaj spotkaliśmy się z przewodnikiem. Następnie przemaszerowaliśmy pod Zamek Królewski, podziwiając jego piękno i historię. Przemierzając uliczki, poznawaliśmy historię kolejnych zabytków stolicy. Z Placu Zamkowego uczestnicy wycieczki udali się na Plac Józefa Piłsudskiego, gdzie znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza, symboliczna mogiła upamiętniająca bezimiennych żołnierzy poległych w obronie ojczyzny. Następnym etapem wycieczki było udanie się ulicami stolicy pod Pałac Prezydencki, Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Zobaczyliśmy również budynki ambasad, Sejmu i Senatu. Niezapomnianym etapem wycieczki był wjazd na XXX piętro i Taras Widokowy Pałacu Kultury i Nauki, z którego podziwialiśmy panoramę Warszawy i wskazywaliśmy zwiedzane wcześniej miejsca. Następnie metrem przejechaliśmy pod Most Świętokrzyski, gdzie znajduje się drugi pomnik Warszawskiej Syreny. Kolejnymi miejscami zwiedzania Warszawy były: Powązki Wojskowe i Cytadela Warszawska. Ostatnim punktem wycieczki był Belweder i Łazienki Królewskie. Widzieliśmy m.in. pomnik Fryderyka Chopina, jak również odrestaurowany autentyczny samochód Marszalka Józefa Piłsudskiego – Cadillac z 1935r. Dużą atrakcją cieszyły się multimedialne „Ławeczki Chopina”, gdzie można było usłyszeć wybrany fragment utworu wybitnego kompozytora.

Wycieczka była bardzo udana, dostarczyła podopiecznym wielu niezapomnianych wrażeń. Zobaczyli oni wiele interesujących i ważnych historycznie miejsc, zrobili sporo pamiątkowych zdjęć i stali się bogatsi o nowe doświadczenia. Zwiedzając poszczególne miejsca związane z walkami wolnościowymi na przestrzeni wieków poczuli atmosferę 1918r. i wieloletniego dążenia Polaków do odzyskania niepodległości. Zdjęcia

Beata Żółtko