http://www.soswsokolka.pl/images/articles/kapita_ludzki_logo.jpg

http://www.soswsokolka.pl/images/articles/logo_ue.png

Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

/images/photoalbum/album_747/20181129_110812.jpg29.11.2018 r. uczniowie szkoły  podstawowej uczestniczyli w wycieczce do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie. Do wyjazdu zachęciła nas oferta muzeum ph. "Andrzejki w skansenie". Niektórzy uczniowie po raz pierwszy mieli okazję znaleźć się w skansenie, dlatego z zainteresowaniem oglądali zabytkowe wiejskie domy i plac zabaw, tak odmienne od współczesnych. Następnie odbyły się warsztaty, które rozpoczęła gawęda o tradycyjnych Katarzynkach i Andrzejkach. Uczniowie dowiedzieli się jakie były wróżby dawniej, a jakie przetrwaly do dziś. Mieliśmy też okazję powróżyć z butów, cukierków, serc oraz przedmiotów ukrytych pod naczyniami. Dzieci poznały przyszłe zawody, imiona sympatii, a także dowiedziały się, kto pierwszy wyjdzie za mąż:)

Następnie udaliśmy się do jednej ze starych chat, gdzie na piecu rozgrzewany był wosk. Z pomocą Pani Oli z muzeum każdy mógł wlewać gorący wosk przez dziurkę od klucza na wodę, gdzie powstawał nieokreślony kształt. Po zastygnięciu przy pomocy światła i cienia wspólnie odgadywaliśmy co przedstawia i jaką wróży przyszłość. Nie zabrakło smoków, Mikołajów, wysp, zwierząt, samochodów czy postaci ludzkich, które dzieci rozpoznawały z cienia. Niezwykłe miejsce, sceneria starej chaty i przygaszone światło sprawiły, że atmosfera wydawała się naprawdę magiczna.

Na zakończenie upiekliśmy kiełbaski na ognisku i pełni andrzejkowych wrażeń wróciliśmy do ośrodka. Wycieczkę zorganizowała pani Ewa Wińska, która wraz z p. Dorotą Kozłowską pełniła opiekę nad uczniami podczas wycieczki. Zdjęcia

Serdeczne podziękowania składamy Starostwu Powiatowemu w Sokółce za użyczenie busa na wyjazd uczniów.

Ewa Wińska