http://www.soswsokolka.pl/images/articles/kapita_ludzki_logo.jpg

http://www.soswsokolka.pl/images/articles/logo_ue.png

Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_762/3.jpg„Na św. Andrzeja dziewkom z wróżby nadzieja”
„Noc Andrzeja świętego przyniesie nam narzeczonego”

30 listopada był wyjątkowym i długo wyczekiwanym dniem przez uczniów klasy I-II Branżowej Szkoły I Stopnia i klasy III Zasadniczej Szkoły Zawodowej SOSW w Sokółce. Pod kierunkiem wychowawcy klasy – p. Bożeny Mróz młodzież zorganizowała klasowe „Andrzejki”. Wszyscy dowiedzieliśmy się, że wróżby pochodzą prawdopodobnie ze starożytnej Grecji. Grecka nazwa męża (czy mężczyzny) „aner”, a w drugim przypadku „andres” sprawiła być może, że zaczęto Andrzeja uznawać za rozdawcę mężów, a dzień jego pamięci poświęcono dziewczęcym wróżbom.  Wróżby w wigilię dnia św. Andrzeja miały zapewnić dziewczętom dobrych mężów.

Każdy z uczniów mógł sobie wywróżyć m.in. imię przyszłej sympatii, czy też męża, żony, co wywołało nie lada emocje, bo każde imię było od razu kojarzone (o dziwo) z nazwiskiem J. Wszyscy chcieli, by te wróżby się spełniły. Bardzo interesujące okazały się również wróżby wykorzystujące symbolikę cyfr. Polegały one na odczytywaniu z daty urodzenia nie tylko swojej przyszłości, ale i cech charakteru. Podstawą do wyliczeń była data urodzenia. 

Nasi kucharze przygotowali też słodki poczęstunek – twierdząc, że przyjemności muszą być nie tylko dla ducha, ale i dla ciała. Na stole zagościły więc owoce, napoje, ciasta, ciasteczka -nie tylko przyniesione z domu, ale i własnoręcznie upieczone na zajęciach.

Andrzejki klasowe upłynęły w bardzo miłej, sympatycznej i radosnej atmosferze. Na pewno powtórzymy je za rok, by dowiedzieć się z wróżb - co nowego przed nami.

Zdjęcia

wychowawca klasy – Bożena Mróz