/images/photoalbum/album_772/img_20190121_101016.jpgDzieci z Ośrodka nie nudziły się w domach w czasie ferii zimowych, miały ciekawe atrakcje spędzając czas na „Obozie Zimowym  Usamodzielniającym Osoby Niepełnosprawne” dofinansowanym ze środków PEFRON zorganizowanym przez Podlaskie Stowarzyszenie Sportowe Osób Niepełnosprawnych „START” we współpracy z dyrektorem i nauczycielami SOSW w Sokółce.

Po raz kolejny dzięki współpracy z przyjacielem Ośrodka, p. Czesławą Kozłowską, mogliśmy zapewnić naszym wychowankom atrakcyjny sposób na spędzenie czasu wolnego od nauki. W czasie obozu dzieci rozwijały swoje kompetencje, uczyły się i utrwalały pożądane zachowania w różnych sytuacjach społecznych, rozwijały samodzielność, nabywały umiejętności właściwego zachowania w miejscach publicznych. Każdy dzień rozpoczynaliśmy gimnastyką poranną i integracyjnymi tańcami w kręgu. Potem szliśmy na pyszne śniadanie. Dzieci pomagały przy nakrywaniu stołów i sprzątaniu talerzy po posiłkach. Czas od śniadania do obiadu poświęcaliśmy na zdobywanie nowych, ciekawych umiejętności. Każdy dzień przynosił dzieciom niespodzianki. Byliśmy na hali sportowej, gdzie graliśmy w gry zespołowe, w sali lustrzanej ćwiczyliśmy kroki do karnawałowych tańców, a na siłowni wzmacnialiśmy mięśnie. Relaksu zażywaliśmy w „Odjazdowie”, gdzie każdy znalazł odpowiednie dla siebie zajęcie, niektórzy polubili zjeżdżalnię i „kąpiele” w kulkach, inni ćwiczyli swoją sprawność i poczucie równowagi na różnych torach przeszkód, a jeszcze inni rywalizowali w grach zręcznościowych. Wybraliśmy się też do Białegostoku, by zdobywać doświadczenia w nowym otoczeniu. W Galerii „Alfa” trenowaliśmy bezpieczne poruszanie się ruchomymi schodami i windą. Dzieci robiły samodzielnie drobne zakupy. Dzień zakończyliśmy obejrzeniem premierowego filmu „Chłopiec z burzy” w kinie Helios. Uczestniczyliśmy też w przygotowanej przez Dom Kultury i Kino „Sokół” imprezie pod hasłem „Niespodzianka w kinie”. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się warsztaty kulinarne w Domu Rodzinnym „Serce”, gdzie wychowankowie nabywali umiejętności z zakresu przygotowania prostych posiłków zgodnie z zasadami zdrowego żywienia.

Po obiedzie odbywały się zajęcia na terenie Ośrodka, dzieci korzystały z sali doświadczania świata, gabinetu wodnego, sali rekreacyjno-sportowej, siłowni, sali gimnastycznej. Sprzyjająca zimowa aura pozwoliła na korzystanie ze sportów zimowych. Dzieci miały możliwość wyjścia na sanki, jazdy na nartach oraz grupowych zabaw na śniegu.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się nauka gry w warcaby. Po zaznajomieniu się z zasadami gry, dzieci rozgrywały mini-turnieje, dzięki którym uczyły się zasad gry fair play oraz jak radzić sobie z sukcesem i porażką. Tydzień pełen wrażeń zakończyliśmy podsumowaniem obozu ankieta ewaluacyjną i pożegnalną dyskoteką.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć