http://www.soswsokolka.pl/images/articles/kapita_ludzki_logo.jpg

http://www.soswsokolka.pl/images/articles/logo_ue.png

Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

http://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_67/bitwa_niemenska1.jpg

Wbrew temu, co mówią niektórzy politycy, że polskość jest nieistotna, że dzisiaj jest ważna tylko ciepła woda w kranie, to między innymi tu, w Sokółce, widać, że przesłanie to na szczęście się nie spełnia- mówił poseł Dariusz Piontkowski do uczestników uroczystości patriotycznej 23 września 2012 roku w 92. rocznicę Bitwy Niemeńskiej.

Obchody rozpoczęły się o godzinie 10.00 uroczystą mszą świętą z udziałem pocztów sztandarowych w kościele kolegiackim pod wezwaniem Św. Antoniego Padewskiego. Nasz Ośrodek reprezentowali: Martyna Krempa, Renata Furman oraz Rafał Grynczel pod opieką p. Urszuli Drewniak. W intencji Ojczyzny słowami poetów modlił się aktor Zbigniew Kaczmarek.

Około godz. 11.30 na uroczystości patriotyczne pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego zgromadzili się przedstawiciele władz samorządowych i instytucji, poczty sztandarowe, harcerze oraz dziesiątki mieszkańców. Konno przybyli ułani z sokólskiego oraz białostockiego Pododdziału Kawalerii im. 10-go Pułku Ułanów Litewskich. Do zebranych przemówił Starosta Sokólski Franciszek Budrowski:

Spotykamy się w wyjątkowym miejscu - pod pomnikiem poświęconym Józefowi Piłsudskiemu oraz bohaterom zwycięskiej bitwy nad Niemnem w 1920 roku. Bohaterowie Bitwy Niemeńskiej są dla nas wzorem żołnierza, obywatela-patrioty, Polaka, są wielkimi nauczycielami.

Jak ważna była Bitwa Niemeńska w historii Polski podkreślał również Burmistrz Sokółki Stanisław Małachwiej:
Warszawski cud nad Wisłą spełnił się dopiero po zwycięstwie nad Niemnem. Dzisiaj jesteśmy wolnym i niepodległym państwem między innymi dzięki takim wydarzeniom jak te, którego pamięć dziś obchodzimy.

Przed pomnikiem odbył się apel poległych, dwaj sokólscy ułani zostali awansowani na wyższe stopnie wojskowe, złożono wieńce i kwiaty, koncert dała Miejska Orkiestra Dęta działająca przy Gimnazjum nr 1 w Sokółce. Niezwykle malowniczo prezentowali się ułani, którzy salutując oddali  honory bohaterom Bitwy Niemeńskiej i przejechali ulicą Piłsudskiego.

Galeria zdjęć.