https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_813/part000001_2.jpgUczniowie naszego Ośrodka biorą udział w konkursie „EUROPO JESTEŚMY Z TOBĄ. 15 lat w Unii Europejskiej w Barwach Biało-Czerwonych” organizowanym przez Wojewodę Podlaskiego i Kuratorium Oświaty w Białymstoku we współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury w Białymstoku.

Celem tego konkursu jest pogłębienie wiedzy o związkach Polski z Unią Europejską,  podkreślenie doniosłości i znaczenia obecności Rzeczypospolitej Polskiej w strukturach Unii Europejskiej. Wyznaczyliśmy wiele działań, dzięki którym młodzież z naszego ośrodka pozna bliżej założenia UE, symbolikę oraz korzyści jakie nasze najbliższe otoczenie pozyskuje dzięki funduszom europejskim.

W ramach realizacji powyższych zadań uczniowie pod opieką pani Katarzyny Zalewskiej uczestniczyli w  w Powiatowej Gali „Porozmawiajmy o Unii Europejskiej’’ organizowanej przez Starostwo Powiatowe w Sokółce. Dowiedzieli się o wielu projektach dzięki którym nasz powiat rozwija się, m.in. dzięki nim przeprowadzono  termomodernizację obiektów szkolnych, adaptację pomieszczeń szkolnych, zakup wyposażenia pracowni, montaż paneli fotowoltaicznych, ma powstać blok operacyjny, centralna sterylizatornia i oddział anestezjologii i intensywnej terapii. Realizowany jest też projekt „Kompetentni i wykwalifikowani” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, w którym biorą udział także nasi uczniowie.

Byliśmy także na spotkaniu w Urzędzie Miasta i Gminy w Sokółce, gdzie uczniowie otrzymali informacje na temat inwestycji jakie są finansowane w gminie przez UE. Uczniowie szczególnie zainteresowali się miejscami z których oni sami mogą skorzystać , takich jak: place zabaw, miasteczko ruchu drogowego, siłownia ”pod chmurką” koło jeziora. Ze szczególnym zainteresowaniem wysłuchali informacji o projekcie polsko-białorusko-ukraińskim „Szlakiem Tyzenhauza – utworzenie szlaku turystycznego w celu promocji dziedzictwa kulturowego i historycznego dwóch miast Sokółka i Grodna” dzięki, któremu zostanie odrestaurowana kamienica przy ul. Piłsudskiego. Zdjęcia

Katarzyna Zalewska