http://www.soswsokolka.pl/images/articles/kapita_ludzki_logo.jpg

http://www.soswsokolka.pl/images/articles/logo_ue.png

Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

https://www.soswsokolka.pl/images/logo_dzie_rodziny.jpg                                                                          
Zadanie współfinansowane przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Białymstoku ze środków Województwa Podlaskiego

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_826/dsc_0251.jpg31.05.2019 r. w parku przed budynkiem Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Sokółce odbyła się impreza: Festyn rodzinny ph. „Siłą dziecka jest rodzina”, zorganizowana przez Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami”, Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy im. J. Korczaka, we współpracy z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Sokółce, Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Sokółce, Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Sokółce i Dąbrowie Białostockiej, Zespołem Szkół Zawodowych w Sokółce.

Impreza została współfinansowana ze środków Województwa Podlaskiego w ramach konkursu ogłoszonego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Białymstoku, ze środków Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami” w Sokółce i Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Sokółce.

Tegoroczną imprezę z okazji Dnia Rodziny swoją obecnością zaszczycili:

- przedstawiciele Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Sokółce i Dąbrowie Białostockiej,

- przedstawiciele Ośrodka Pomocy Społecznej w Sokółce,

- przedstawiciele Starostwa Powiatowego i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sokółce,

- podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Sokółce

- podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej w Sokółce

- wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Sokółce i podopieczni Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami” w Sokółce i ich rodziny (rodzeństwo, rodzice, dziadkowie),

Celem imprezy było:

- zwrócenie uwagi na doniosłą rolę rodziny w życiu każdego człowieka,

- integracja międzypokoleniowa,

- promowanie twórczości artystycznej dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną,

- zapewnienie kulturalnej rozrywki osobom niepełnosprawnym,

- popularyzowanie aktywnych form życia, zaprezentowanie uzdolnień osób niepełnosprawnych intelektualnie i ze sprzężeniami szerszej publiczności niż najbliższe otoczenie,

- przełamywanie stereotypów na temat niepełnosprawności tkwiących w mentalności lokalnej społeczności,

- umożliwienie rodzicom osób niepełnosprawnych na skorzystanie z pomocy specjalistów i zwiększenie ich wiedzy na temat sposobów radzenia sobie w sytuacjach trudnych,

- wzrost poczucia akceptacji i sukcesu przez osoby niepełnosprawne,

- przeciwdziałanie pogłębianiu się apatii i izolacji osób zagrożonych marginalizacją społeczną,

Festyn rodzinny ph. „Siłą dziecka jest rodzina” skierowany był do podopiecznych ośrodka i Stowarzyszenia „Pod Skrzydłami”, którzy wraz z rodzicami, rodzeństwem, dziadkami mogli integrować się i w atrakcyjny sposób spędzać czas wolny oraz zacieśniać rodzinne więzy. To doskonała okazja, aby dzieci zaprezentowały swoje uzdolnienia, rodzice natomiast mieli doskonałą okazję bliżej się poznać i zintegrować.

Program tegorocznej imprezy obfitował w wiele atrakcji i niespodzianek skierowanych nie tylko do dzieci, ale i ich rodziców oraz najbliższych:

- występy artystyczne: wokalne, taneczne, teatralne, dzięki którym dzieci i młodzież mogły przekazać uczucia swoim kochanym rodzicom,

- zawody sportowe: rzut woreczkami do celu, przeciąganie liny, skoki w workach, tor przeszkód, zabawy z chustą animacyjną i tunelem, gigantyczne bańki mydlane. gry i zabawy z animatorem,

- stoiska z atrakcjami, w których każdy mógł znaleźć coś dla siebie: jazda na motorku i hulajnodze, skoki na trampolinie, kącik makijażu i tatuażu, kącik małej gastronomii, kącik zabaw konstrukcyjnych, kącik zabaw sensorycznych.

Na uczestników festynu czekał przepyszny poczęstunek przygotowany przez panie kucharki z Ośrodka Szkolno -Wychowawczego.

 Każdy uczestnik imprezy otrzymał pamiątkowy znaczek.

Tego dnia rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych mieli również możliwość skorzystania z porad specjalistów: pedagoga i logopedy z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Sokółce  i psychologa z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Dąbrowie Białostockiej, przedstawiciela Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sokółce i pracownika Ośrodka Pomocy Społecznej w Sokółce, którzy służyli swoją wiedzą, udzielali pomocy i odpowiadali na nurtujące pytania interesantów w utworzonych punktach konsultacyjnych.

Podczas wspólnych zabaw nieocenioną pomoc i wsparcie wszystkim potrzebującym nieśli nasi wspaniali wolontariusze - młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych w Sokółce.

Prawdziwą niespodzianką był muzyczny akcent w postaci dyskoteki plenerowej z udziałem DJ-a, która zakończyła ten wspaniały festyn.

Dzień Rodziny to wyjątkowy czas, który upłynął w przyjaznej atmosferze pełnej życzliwości i świetnej zabawy. Takie spotkania są doskonałą okazją do wyrażenia wdzięczności za trud jaki każdego dnia rodzice wkładają w wychowanie swoich pociech.  

Serdecznie podziękowania kierujemy do wszystkich instytucji, które wsparły organizację Festynu rodzinnego ph. „Siłą dziecka jest rodzina”: Zarząd Województwa Podlaskiego i Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Białymstoku, Starosta Sokólski, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sokółce, Ośrodek Pomocy Społecznej w Sokółce, Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna w Sokółce i Dąbrowie Białostockiej, Zespół Szkół Zawodowych w Sokółce, Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Sokółce, Firma Iglotex Białystok.

Zdjęcia

Małgorzata Hołownia – Iwanow

Marta Kulmaczewska
Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami” w Sokółce