https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_831/dsc_4313_copy.jpgJuż po raz czternasty Sokółka stała się centrum występów artystycznych, wokalnych, teatralnych dzieci i młodzieży z podlaskich szkół i ośrodków specjalnych, integracyjnych, stowarzyszeń działających na rzecz osób dorosłych z niepełnosprawnościami znanych jako „Wielkie Święto Małego Człowieka” - Przegląd Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży Podlasia. W tym roku po raz kolejny przegląd był współfinansowany ze środków Województwa Podlaskiego, Stowarzyszenia Na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami” i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im J. Korczaka w Sokółce.

Impreza plenerowa zorganizowana została we współpracy ze Starostą Sokólskim, Sokólskim Ośrodkiem Kultury, Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Sokółce, Firmą „Krynka” S.A., Eko Grill Sokółka oraz Spółdzielnią Mleczarską „MLEKPOL” w Grajewie. Nieocenioną pomoc wolontariacką zapewniły Zespół Szkół w Sokółce, Zespół Szkół Zawodowych oraz Zespół Szkół Rolniczych w Sokółce. Przegląd twórczości Honorowym Patronatem objęli Starosta Sokólski, Prezes PFRON oraz Podlaski Kurator Oświaty.

Impreza miała charakter plenerowy, odbyła się 06.06.2019 na placu przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym na Osiedlu Zielonym w Sokółce. Zebranych uczestników, przybyłych gości i publiczność powitały: Dyrektor SOSW w Sokółce p Elżbieta Szomko i Prezes Stowarzyszenia „Pod Skrzydłami” p. Beata Tur. Panie zachęciły do zaczarowania pogody, co przyniosło niesamowity skutek w postaci bezdeszczowej słonecznej aury przez czas trwania występów artystycznych. Następnie popłynęły podziękowania Staroście Sokólskiemu panu Piotrowi Rećko za pomoc przy realizacji przeglądu oraz wszystkim pozostałym podmiotom, firmom i osobom prywatnym, dzięki wsparciu, których możliwe było przygotowanie tak wielkiego przedsięwzięcia.

Otwarcia przegladu dokonała Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie pani Alicja Rysiejko natomiast poprowadziła go niezastąpiona nauczycielka SOSW w Sokółce pani Katarzyna Dylewska. Po przypomnieniu słów i wspólnym odśpiewaniu hymnu przeglądu „Bo co może mały człowiek” nastąpił od miesięcy wyczekiwany moment prezentacji umiejętności estradowych: aktorskich, tanecznych i wokalnych uczniów i podopiecznych 11 podlaskich placówek. Jako pierwszy wystąpił Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Sokółce we współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami”- gospodarz imprezy, z inscenizacją teatralną „Upiór w operze” oraz zaraz po nim nastąpił występ wokalny przedstawiciela Przedszkola Specjalnego w Sokółce Filipa Kundy, który utworem „Stary niedźwiedź mocno śpi” zachęcił do wspólnej zabawy. Następnie scena należała do przedstawicieli: Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Pawła w Bielsku Podlaskim, Środowiskowego Domu Samopomocy w Sokółce, Zespołu Szkół Specjalnych w Siemiatyczach, Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Radość Życia” Warsztatu Terapii Zajęciowej w Dąbrowie Białostockiej, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Długoborzu, Warsztatów Terapii Zajęciowej Nr 3 Stowarzyszenia Pomocy Szansa w Dołubowie, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 1 w Suwałkach, Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „RAZEM” Warsztatu Terapii Zajęciowej w Sokółce, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Waldemara Kikolskiego w Białymstoku oraz Zespołu Szkół Integracyjnych w Sokółce. W podziękowaniu za wspaniałe przeżycia i trud włożony w przygotowania prezentacji wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe (ukulele oraz słodycze), pamiątkowe dyplomy oraz statuetki wykonane przez SOSW w Sokółce. Na zakończenie przeglądu wystąpił zaprzyjaźniony zespół muzyczny MEGAM, który z powodu deszczu śpiewem i muzyką porwał do wspólnej zabawy wszystkich uczestników spotkania w świetlicy szkolnej Ośrodka.

Młodzi artyści, zaproszeni goście oraz przybyła społeczność lokalna w tym dzieci z sokólskich przedszkoli i uczniowie SP w Starej Kamionce korzystali z wielu niecodziennych atrakcji przygotowanych przez członków Stowarzyszenia „Pod Skrzydłami”, pracowników SOSW w Sokółce i przyjaciół ośrodka. Chętni mogli skosztować smakołyków wschodniego gościńca przy grillu, ozdobić ciała przy stoisku Bodypainting, wykazać się ekspresją twórczą na happeningu malarskim. Czas umilały przemykające pomiędzy zebranymi kolorowo przebrane Minionki z Grupy Performance. Dodatkową atrakcją było wspólne puszczanie baniek, wata cukrowa, nauka chodzenia na szczudłach i aktywność fizyczna na trampolinie. Placówki uczestniczące w przeglądzie zebrały wytwory własnoręcznie wykonane przez swoich podopiecznych w bogate stoiska rękodzielnicze, na których można było te małe dzieła podziwiać lub kupić.

O bezpieczeństwo uczestników przeglądu dbali nauczyciele, wychowawcy z SOSW i członkowie Stowarzyszenia „Pod Skrzydłami” a w razie kłopotów zdrowotnych pomocy udzielała pielęgniarka pani Jadwiga Rajkowska. Ogromnego wsparcia nauczycielom i opiekunom grup udzielili wspaniali wolontariusze z sokólskich szkół ponadgimnazjalnych, tj.: z Zespołu Szkół, Zespołu Szkół Rolniczych i Zespołu Szkół Zawodowych.

Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich osób, które przyczyniły się do zorganizowania i prawidłowego przebiegu przeglądu. W szczególności dziękujemy tym firmom i instytucjom, które wsparły nas organizacyjnie i finansowo:

 • Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego w Białymstoku
 • Zarząd Powiatu Sokólskiego
 • Zbigniew Dębko -Dyrektor Sokólskiego Ośrodka Kultury
 • Piotr Rygasiewicz- Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sokółce
 • Iwona Grzybowska- Dyrektor Zespołu Szkół w Sokółce
 • Anna Cilulko- Dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Sokółce
 • Grzegorz Zalewski- Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Sokółce
 • Zarząd Spółki „Krynka” S.A
 • Zespół „MEGAM”
 • Marcin Dylewski „Biuro Serwis” Sokółka
  •  Prezes Zarządu Eko Grill Alfred Głuszyński
  •  Prezes Zarządu Spółdzielni Mleczarskiej MLEKPOL w Grajewie Edmund     Borawski
  •  Rada Rodziców Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sokółce
  •   Stowarzyszenie Na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami”
  •  Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im J. Korczaka w Sokółce.

 

            Niewątpliwym efektem „Przeglądu Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży Podlasia pn. „Wielkie Święto Małego Człowieka” były wspaniała wspólna zabawa, promowanie twórczości dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością oraz zaprezentowanie ich uzdolnień większej publiczności niż najbliższa rodzina lub grupa/klasa szkolna. Uczestnicy mieli możliwość odnieść sukces, poczucie akceptacji, zintegrować się ze środowiskiem osób pełnosprawnych, jak również nawiązać pozytywne relacje z osobami o podobnych schorzeniach i dysfunkcjach. Publiczność i zgromadzeni goście poprzez bezpośredni kontakt zwiększyli swoją wiedzę na temat funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami i ich niezwykłych możliwościach artystycznych. Tym samym przełamane zostały stereotypy na temat niepełnosprawności, tkwiące w mentalności społeczności lokalnej.

Instytucje działające na rzecz osób niepełnosprawnych miały okazję promować swoją działalność. Mamy nadzieję, że uczestnicy przeglądu będą kontynuować aktywność twórczą i zobaczymy się ponownie za rok!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

Urszula Drewniak