http://www.soswsokolka.pl/images/articles/kapita_ludzki_logo.jpg

http://www.soswsokolka.pl/images/articles/logo_ue.png

Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_833/img_20190531_094534_resized_20190606_095550490.jpgDnia 31.05.2019 r. miało miejsce niecodzienne wydarzenie, Dzień Humanistyczny, który w tym roku przebiegał pod hasłem – „Jak nie czytam, jak czytam z Julianem Tuwimem”. Po raz trzeci społeczność naszego Ośrodka wzięła udział w ogólnopolskiej akcji masowego czytania organizowanego przez redakcję miesięcznika „Biblioteka w Szkole” wraz z ponad 2000 bibliotek i szkół, w tym z naszym Ośrodkiem.

Celem naszego spotkania było: wykorzystanie masowej akcji do większej aktywności czytelniczej dzieci i młodzieży, propagowanie książek wśród uczniów, inicjowanie mody na czytanie, promocja biblioteki szkolnej oraz podkreślanie jej znaczenia dla edukacji czytelniczej oraz jak co roku bicie rekordu w czytaniu. W zeszłym roku 406 825 osób wspólnie czytało książki w poprzedniej edycji akcji, mamy nadzieję, że w tym roku będzie nas więcej. Tak naprawdę rekord jest tylko pretekstem, przede wszystkim chodzi o to, by sobie poczytać. Dla rozrywki, z uśmiechem, we wspólnym gronie.

Zaczęliśmy od włączenia się w bicie rekordu poprzez czytanie wierszy Juliana Tuwima. Wiersze te mają magiczną moc, pozwalają wrócić do beztroski i dzieciństwa. Następnie klasy prezentowały zadania, które miały wykonać w ramach projektu edukacyjnego ogłoszonego w kwietniu p.t.: „W krainie wierszy Juliana Tuwima”. Między innymi były to: plakat zachęcający do lektury wierszy poety, książeczka z wierszami do kolorowania wykonana przez uczniów, ilustracje do wiersza „Lokomotywa”, gazetka  o tematyce związanej z poetą. Wszystkie klasy wykonały swoje zadania starannie i pomysłowo.

W dalszej kolejności podsumowaliśmy Szkolny Konkurs Plastyczny „Biblioteka widziana oczami dziecka”. Zwycięzcy otrzymali drobne nagrody rzeczowe zasponsorowane przez organizatorów oraz pamiątkowe dyplomy.

W końcu przyszedł czas na literackie zagadki związane z bohaterami wierszy Juliana Tuwima, w odgadywaniu których wszyscy mieli wielką gratkę.

Aby podkreślić wagę czytania organizatorki imprezy, p. Katarzyna Zalewska i p. Agnieszka Ambrożko rozdały rodzicom listy dotyczące wpływu czytelnictwa na rozwój dzieci.

Na zakończenie imprezy wszystkim klasom zostały wręczone dyplomy pamiątkowe.

Akcja ,,Jak nie czytam, jak czytam”, w której wzięła udział cała społeczność szkolna, okazała się doskonałym pomysłem na rozbudzenie zainteresowań czytelniczych zarówno wśród dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Zdjęcia

K. Zalewska, A. Ambrożko