https://www.soswsokolka.pl/images/logo.jpg„Półkolonie z rehabilitacją” to przedsięwzięcie zorganizowane z otrzymanych dotacji: z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Białymstoku ze środków Województwa Podlaskiego, z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sokółce ze środków PFRON, z dotacji otrzymanej z Kuratorium Oświaty w Białymstoku ze środków Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz środków własnych pozyskanych na Charytatywnym Balu Karnawałowym.

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_850/66001850_455953428531510_6864717109042085888_n.jpgPodopieczni Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami” już w pierwszym tygodniu wakacji - od 24 czerwca, rozpoczęli dwutygodniowe półkolonie rekreacyjno – rehabilitacyjne pod hasłem „Półkolonie z rehabilitacją” w Specjalnym Ośrodku Szkolno -Wychowawczym w Sokółce. Półkolonie współfinansowane są ze: środków Województwa Podlaskiego otrzymanych z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Białymstoku, z dotacji Kuratorium Oświaty w Białymstoku, ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych otrzymanych z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sokółce i środków Stowarzyszenia „Pod Skrzydłami” pozyskanych na Charytatywnym Balu Karnawałowym.

Głównym celem przedsięwzięcia jest zorganizowanie aktywnego wypoczynku połączonego z rehabilitacją niepełnosprawnym podopiecznym. Półkolonie łączą więc przyjemne z pożytecznym. Część zajęć odbywa się w formie indywidualnej ze względu na specyfikę tych form terapeutycznych i większą szansę na powodzenie terapii.

Każdy dzień jest dla beneficjentów pełen atrakcji i wrażeń. Już w pierwszym tygodniu uczestnicy półkolonii skorzystali z wielu atrakcyjnych propozycji. W poniedziałek brali udział w kreatywnych zajęciach z zakresu Sensoplastyki, integracji sensorycznej, hydroterapii i w indywidualnych zajęciach z Terapii Biofeedback. Było też wyjście do lodziarni, gdzie dzieci mogły same skomponować swoje lody (wybierały polewę, posypkę i smak), a następnie z wielką przyjemnością zjeść je przy stolikach - to była przysłowiowa kropka nad ,,i”.

Upalny wtorek spędzili w Augustowie, rozkoszując się widokami podczas rejsu statkiem po jeziorach do Studzienicznej, zwiedzili Sanktuarium i miejsca wizyty Papieża Jana Pawła II. Kolejny dzień to warsztaty malarskie, zajęcia muzyczne, zabawy rekreacyjno-sportowe na świeżym powietrzu, zajęcia indywidualne SI i terapia Biofeedback. Niemałą atrakcją okazał się czwartek, który podopieczni spędzili ,,w siodle” czyli w Stadninie Koni Kraśniany. Zajęcia z hipoterapii należą do jednych z najbardziej lubianych przez dzieci i młodzież form wypoczynku i rehabilitacji, a pobyt na świeżym powietrzu, pokazy sztuki cyrkowej, gry i zabawy pełne emocji spowodowały, że kiełbaska z ogniska smakowała wyjątkowo. W piątek uczestnicy wyjechali na wycieczkę do Białowieży. Zwiedzali tam muzeum przyrody i rezerwat żubrów. Wszyscy świetnie się bawią, każdego dnia wracają do domu wyczerpani, za to pełni nowych wrażeń i doświadczeń.

To tylko część atrakcyjnego programu oferowanego przez organizatorów uczestnikom półkolonii. Podopiecznych czeka jeszcze wycieczka do Suwałk do Aquaparku i zabawy w wodzie, do Kraśnian na zajęcia rekreacyjnej jazdy konnej, działania twórcze podczas warsztatów: ceramicznych, plastycznych i kulinarnych, prowadzonych przez doświadczonych specjalistów, które pobudzą ich wszechstronny rozwój, kreatywność, a także wyobraźnię i dadzą poczucie sukcesu. W drugim tygodniu przewidziano też spotkanie z funkcjonariuszami Policji i Straży Granicznej na temat „Bezpiecznego wypoczynku podczas wakacji 2019”. Zdjęcia

Dorota Kozaczyńska

Stowarzyszenie „Pod Skrzydłami”