https://www.soswsokolka.pl/images/logo.jpg„Półkolonie z rehabilitacją” to przedsięwzięcie zorganizowane z otrzymanych dotacji: z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Białymstoku ze środków Województwa Podlaskiego, z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sokółce ze środków PFRON, z dotacji otrzymanej z Kuratorium Oświaty w Białymstoku ze środków Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz środków własnych pozyskanych na Charytatywnym Balu Karnawałowym.

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_854/14.jpgDnia 27.06.2019r. w ramach wakacyjnego wypoczynku podopieczni Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod  Skrzydłami” uczestniczyli w rekreacyjno-rehabilitacyjnym wyjeździe do Gospodarstwa Agroturystycznego - Stadniny Koni w Kraśnianach. Celem wyjazdu było: wykorzystanie hipoterapii do korygowania postawy ciała, usprawnianie ruchowe i intelektualne podopiecznych, doskonalenie równowagi, koordynacji, orientacji w schemacie ciała, poczucia rytmu w trakcie jazdy konnej, rozwijanie wrażliwości na piękno otaczającej przyrody w okresie letnim, poszerzanie wiedzy na temat opieki nad końmi: sposób czyszczenia, karmienie, wdrażanie do zachowania bezpieczeństwa w czasie przejażdżki konnej i w kontakcie z koniem, zapoznanie ze sposobem siodłania konia: zakładanie ogłowia, siodła, a także budowanie właściwych postaw: koleżeństwa i pomocy innym.

Nasza 23-osobowa grupa została bardzo ciepło przyjęta przez gospodarzy stadniny, którzy specjalnie dla nas przygotowali niesamowite atrakcje np. zabawy z: trampoliną, piłką, huśtawką,  hamakiem. Dzieci zostały oprowadzone po gospodarstwie i stadninie, zapoznane z przebywającymi tam zwierzętami, które można było głaskać i przytulać. Każdy uczestnik miał możliwość bliskiego kontaktu z koniem w formie przejażdżki pod czujnym okiem instruktorów. Prawdziwą niespodzianką były: przygotowane warsztaty cyrkowe, w których wszyscy z niezwykłym entuzjazmem i ciekawością wzięli udział oraz wiele zabaw i gier integracyjnych. Dzieci miały możliwość nauki trudnej sztuki chodzenia po linie oraz żonglerki piłeczkami czy maczugami. Wiele podziwu i zachwytu dostarczył podopiecznym pokaz jazdy na rowerze jednokołowym - monocyklu. Miłym integracyjnym akcentem było wspólne ognisko z pysznymi kiełbaskami, przy którym nie zabrakło rozmów oraz wymiany koleżeńskich wrażeń i doświadczeń. Wycieczka do stadniny sprawiała wiele radości wszystkim uczestnikom.

Zdjęcia

Opracowała: Marta Kulmaczewska