http://www.soswsokolka.pl/images/articles/kapita_ludzki_logo.jpg

http://www.soswsokolka.pl/images/articles/logo_ue.png

Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_894/img_20191028_104937_resized_20191031_094829211.jpg75 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego oraz zbliżające się Narodowe Święto Niepodległości stały się okazją do zorganizowania lekcji tematycznych oraz warsztatów patriotycznych w SOSW.

W bieżącym roku nasza placówka po raz pierwszy włączyła się w akcję BohaterON – włącz historię! - ogólnopolską kampanię o tematyce historycznej mającą na celu upamiętnieniei uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz historii Polski XX wieku. Zgodniez projektem przeprowadzone lekcje oraz zajęcia  miały na celu wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej, krzewienie postawy patriotycznej oraz budowanie wrażliwości społecznej.

            Warsztaty rozpoczęło odsłuchanie utworu „Dziewczyna z granatem” w wykonaniu Kasi Sawczuk, który nakreślił tematykę spotkania. Dzięki aplikacji time.graphics uczniowie mogli zaobserwować upływ czasu od roku 1939/1944 do dnia dzisiejszego. Po wyjaśnieniu słów kluczowych, omówieniu przebiegu i najważniejszych informacji o II Wojnie Światowej i Powstaniu Warszawskim uczniowie rozpoczęli przygody ze stacjami dydaktycznymi. Na poszczególnych stanowiskach  mieli oni możliwość utrwalić znajomość symboli narodowych kodując flagę na macie do kodowania czy rozwiązując tradycyjne karty pracy. Puzzle „Mapa Polski” pozwoliły na błyskawiczną wycieczkę po największych zabytkach  i krainach Polski oraz utrwalenie położenia największych miast. Stacja poświęcona Powstaniu Warszawskiemu obfitowała w mnóstwo ciekawych materiałów i poleceń do wykonania. Uczniowie mieli za zadanie m.in. zaplanować budowę barykady, przejść przez labirynt z powstańczą pocztą, uzupełnić apteczkę. Dzięki kodom QR możliwe stało się obejrzenie płonącej starówki, odsłuchanie pieśni okresu powstania „Dziś idę walczyć – mamo”, porównanie zdjęć zniszczonej i odbudowanej powojennie Warszawy. Dzięki tablicy multimedialnej układanie puzzli z nagrodą w postaci filmiku było interesującą alternatywą dla kartonowych układanek. Wykorzystane zostały również aplikacje LearningApps, gry online na blogu Specjalni.pl oraz Polska! To lubię, piosenki o tematyce powstańczej z popularnego serwisu You Tube. Na koniec spotkania uczestnicy wykonali kartki i laurki z pozdrowieniami, które trafią w ręce żyjących bohaterów. Ponadto tematyka Powstania Warszawskiego pojawiła się na lekcjach historii w klasach IV-VIII SPL oraz I-III Branżowej 1 stopnia. Na lekcji informatyki uczniowie klasy I Branżowej 1 stopnia wykonali kartki wykorzystując program Power Point, które zostały wydrukowane i dołączone do pozostałych. Wszyscy uczniowie zaangażowani w realizację projektu zostali obdarowani naklejkami z hasłem BOHATERON wykonanymi własnoręcznie przez koordynatorów akcji.

            Przeżyte w ten sposób lekcje historii przybliżyły uczestnikom wojenną rzeczywistość.   Dzięki takim przedsięwzięciom uczniowie mają możliwość doświadczyć czym jest Niepodległość oraz zrozumieć fakt, że nie jest ona wartością daną raz na zawsze, że niejednokrotnie polscy bohaterzy musieli o nią walczyć poświęcając siebie.

            Koordynatorami akcji patriotycznej w SOSW były p. Urszula Drewniak i Zuzanna Szarkowska-Czeczko, które serdecznie dziękują p. Sylwestrowi Pakule oraz p. Ewie Wińskiej za aktywne włączenie się w realizację zaplanowanych działań. Zdjęcia

U. Drewniak, Z. Szarkowska-Czeczko