http://www.soswsokolka.pl/images/articles/kapita_ludzki_logo.jpg

http://www.soswsokolka.pl/images/articles/logo_ue.png

Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_919/2_t2.jpgJak co roku uczniowie klasy I-II-III Branżowej Szkoły I Stopnia wraz z wychowawcą klasy – p. Bożeną Mróz przystąpili do organizowania andrzejek klasowych. Stworzyliśmy ciekawy i bogaty program andrzejkowy. Rozpoczęliśmy od źródeł ludowej tradycji, którą przedstawiła wychowawczyni. Święty Andrzej miał zapewnić dziewczętom dobrych mężów. Dlatego też dziewczęta często za pomocą modlitw, postów i innych umartwień, starały się zaskarbić sobie jego łaskę. Znaczenie św. Andrzeja, jako patrona dziewcząt podkreślane było u nas przysłowiami: „Na św. Andrzeja dziewkom z wróżby nadzieja”, „Noc Andrzeja świętego przyniesie nam narzeczonego”.

Podczas Andrzejek zadbaliśmy o odpowiednie oświetlenie – chyboczące się płomienie świec wywołały nastrój sprzyjający przygotowanym wróżbom. Pierwszą z nich była wróżba z butelką. Uczniowie siedzieli w kole. W środku, na obrzeżu mniejszego koła ułożone były karteczki z napisami: „wystrzegaj się plotek”, „czeka cię miła niespodzianka”, „jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz”, „atrakcyjny wyjazd”, „twoja sympatia darzy cię wzajemnością”, „jesteś kowalem swego losu” …itp. Bawiący się kolejno wprawiali w ruch pustą butelkę (szklany pojemnik). Wróżbą był napis, na który wskazała zatrzymana butelka.

Kolejną zabawą było wróżenie imienia przyszłej żony, męża, narzeczonego, narzeczonej, co wywołało uśmiech na twarzach uczniów.

Wróżenie za pomocą butów było następną atrakcją. Uczniowie ustawili swoje buty. Czyj but pierwszy przekroczy próg, spełni się pomyślane wcześniej marzenie. But Karola pierwszy przekroczył próg.

„W naszej izbie same dziwy, płynie wosku wartka struga. Pokaż wosku, która pierwsza wyjdzie za mąż, która druga?” I tak zaczęło się lanie wosku przez ucho od klucza i wróżenie z zastygłych w wodzie figur. Uformowane z wosku figury były bardzo interesujące. Każdy zgadywał, co to może być, następnie odczytywał jego opis, charakteryzujący osobę, która wróżyła. 

Każdy był zadowolony z wróżb i przepowiedni. Na koniec przy blasku świec i dźwiękach muzyki płynącej z magnetofonu uczniowie usiedli do nakrytego i zastawionego potrawami stołu, konsumując sporządzone wcześniej przez siebie potrawy. Andrzejki uznajemy za udane!!!

Zdjęcia

wychowawca klasy - Bożena Mróz