http://www.soswsokolka.pl/images/articles/kapita_ludzki_logo.jpg

http://www.soswsokolka.pl/images/articles/logo_ue.png

Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_941/6_c_t2.jpgW styczniu 2020 roku w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sokółce odbyło się kolejne spotkanie w ramach grupy wsparcia „Przystanek Nadzieja”, współorganizowane przez współpracujące koła wolontariackie, m.in. ze Szkoły Podstawowej w Starej Kamionce i Geniuszach, Przedszkoli nr 1, nr 2, nr 3, nr 5 w Sokółce, jak również Ośrodka Szkolno-Wychowawczego – gospodarza spotkania. Tematem przewodnim był koncert zespołu Cygańskie Serca oraz wspólne muzykowanie. Towarzyszyła nam również ekipa stacji telewizyjnej Twoja Telewizja Regionalna, która przyczyniła się do przypomnienia, jak powstała grupa wsparcia.

W 2015 roku prezes Stowarzyszenia „Barka” Krystyna Stefanowicz we współpracy z Elżbietą Szomko zorganizowały warsztaty pod hasłem „Pomysł na Przyszłość”, których celem było znalezienie odpowiedzi na pytanie: Co zrobić, by osobom niepełnosprawnym w naszym środowisku żyło się lepiej? Do udziału zostały zaproszone osoby z niepełnosprawnościami, instytucje publiczne, stowarzyszenia działające na rzecz niepełnosprawnych, placówki edukacyjne, rodzice osób niepełnosprawnych. Dwudniowe warsztaty pozwoliły na dokonanie diagnozy środowiska i podjęcie decyzji o powstaniu grupy wsparcia, której sami uczestnicy nadali nazwę „Przystanek Nadzieja”. Od tego czasu raz w miesiącu Stowarzyszenie „Barka” we współpracy z zaprzyjaźnionymi kołami wolontariackimi organizuje czas wolny uczestnikom „Przystanku Nadzieja”. Są to m.in. warsztaty kulinarne, taneczne, wycieczki, wyjścia do kina, wyjazdy do opery, wystawy, jazda konna, spotkania integracyjne. Tym razem odbyło się spotkanie z zespołem „Cygańskie Serca” z Igrył, który zachwycił niezwykłym, poruszającym repertuarem. Pan Wojciech zapoznał nas z tradycjami cygańskimi i ich urzekającymi utworami, jak również autorskimi piosenkami wokalistki, pani Iwony. Prezentacje taneczne i barwne stroje przykuwały wzrok wszystkich, a niezwykłe utwory na skrzypcach przenosiły w magiczny świat Romów. Po koncercie znaleźliśmy czas na wspólne rozmowy przy herbacie i słodkich niespodziankach przygotowanych przez wolontariuszy.

Dziękujemy serdecznie zespołowi „Cygańskie Serca” z Igrył oraz dużym i małym wolontariuszom, którzy sprawiają radość i obdarowują uczestników „Przystanku Nadzieja” tym, co w życiu najcenniejsze: życzliwością, radością, przyjaźnią, wspólnie spędzonym czasem.

Zdjęcia

Elżbieta Szomko

Dyrektor SOS-W w Sokółce