http://www.soswsokolka.pl/images/articles/kapita_ludzki_logo.jpg

http://www.soswsokolka.pl/images/articles/logo_ue.png

Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Witajcie.

Dziś krótko ale w ważnej sprawie.

Istnieją dwa rodzaje uzależnienia: fizyczne i psychiczne. Jest związane z substancjami i czynnościami, np. alkohol, nikotyna, narkotyki, hazard, jedzenie, zakupy, multimedia.

Osoba uzależniona nie przyznaje się do problemu. Sama go nie dostrzega.

1. W POTRZASKU. 

Uzależnienie zaczyna się najczęściej od pustki. Najszybciej wypełnić ją tym, co mamy pod ręką. Łatwo wtedy przykuć uwagę czymkolwiek. Z każdym dniem, tygodniem, miesiącem ta potrzeba wrasta. Nie można się skupić na niczym innym ponieważ najważniejsze staje się zaspokojenie „głodu”. To staje się szybko jedynym celem. Bez tego nie zostanie podjęte żadne inne działanie. Im trudniej zaspokoić to pragnienie, tym mocniej zaciskają się „szpony” uzależnienia. Ostatecznie liczy się tylko i wyłącznie nałóg. Bez względu na cenę: rodzinę, zdrowie, pracę, finanse, własne życie. 

Destrukcyjne skutki uzależnienia obrazuje film:

https://www.youtube.com/watch?v=rLHvyud1zYY&feature=share

2. GDZIE SZUKAĆ POMOCY. 

Osoba uzależniona oraz członkowie jej rodziny, mogą korzystać w ramach NFZ ze świadczeń opieki psychiatrycznej oraz leczenia uzależnień w:

  • poradni
  • ośrodku dziennym
  • przychodni
  • szpitalu;

Ośrodek Pomocy Społecznej w Sokółce:

http://www.opssokolka.pl/punkt.html

Dużo zdrowia!

Zespół Wychowawczo-Profilaktyczny i Zespół ds. Uczniów z Niepełnosprawnością Umysłową w Stopniu Umiarkowanym lub Znacznym.