https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_988/34_t2.jpgW dniach 17.08-21.08.2020r. SOSW przygotował mnóstwo atrakcji. Wychowankowie brali udział w „Obozie stacjonarnym usamodzielniającym osoby niepełnosprawne” dofinansowanym ze środków PFRON zorganizowanym przez Podlaskie Stowarzyszenie Sportowe Osób Niepełnosprawnych „START” w Białymstoku we współpracy z dyrektorem i nauczycielami SOSW w Sokółce.

Uczestnicy każdego dnia mierzyli się z wyzwaniami i zdobywali nowe umiejętności społeczne. Doskonalili rozpoznawanie i nazywanie przeżywanych emocji, uczyli się hamowania swoich spontanicznych reakcji nieadekwatnych do sytuacji. Utrwalali umiejętności z zakresu komunikacji interpersonalnej, samooceny. Nabywali umiejętności asertywne oraz umiejętności właściwego zachowania w miejscach publicznych. Uczyli się przeżywania kontrolowanych sposobów odreagowania napięcia emocjonalnego i fizycznego.

Każdego dnia czekały na uczestników inne niespodzianki. Pierwszego i ostatniego dnia wychowankowie odwiedzili Galerię Alfa w Białymstoku. Tam w kinie Helios obejrzeli dwa seanse filmowe: „Scooby Doo” gdzie raczyli się przygodami bohaterów filmu komediowo-animowanego oraz „Pettson i Findus – wielka wyprawa” gdzie wszystkich bardzo zainteresowała przygoda bohaterów filmu przygodowo-animowanego.

Wizyta w ZOOLANDZIE to kolejna atrakcja. Na miejscu przywitał nas pan, który opowiedział dzieciom o tym, jak należy zachowywać się w pomieszczeniu. Tam mieliśmy możliwość bliskich spotkań z różnymi zwierzętami: świnki morskie, szynszyle, małpki marmozety, sosnówki czerwone (wiewiórki), papugi faliste itd. To były niesamowite emocje! Dlatego w celu ich rozładowania byliśmy na spacerze po rynku w Białymstoku, który zakończył się czymś dla podniebienia – przepysznym deserem lodowym.

Kolejny dzień to wyjazd do Parku Jurajskiego w Jurowcach. Tam podczas spaceru po Parku przenieśliśmy się w czasy prehistoryczne i mieliśmy możliwość „spotkania” wielu gatunków dinozaurów. Było to wielkie przeżycie. Znalazł się też czas na rozrywki – przejazd kolejką górską i szynową, strzelnica itd.

Kolejny dzień i kolejna wyprawa. Tym razem uczniowie odwiedzili Wioskę Indiańską – Wólka Dyniówka. Tam uczestników przywitała „Indianka” i zaprosiła do tipi, gdzie zobaczyli jak mieszkali Indianie, jakie nosili stroje itp. Wychowankowie przeszli też „kurs” strzelania z łuku do tarczy. Przy ognisku spotkali się z mieszkańcami wioski: szopem, skunksem, kozami, kucykiem i największą atrakcją – alpakami. Mieli możliwość ich karmienia, spaceru i pokonywania z nimi toru przeszkód.

Wszystkie atrakcje dostarczyły uczniom wiele radości i niezapomnianych wrażeń. Dzieci w interesujący sposób spędziły czas wolny. Miały profesjonalną opiekę wyspecjalizowanej kadry z dużym doświadczeniem i zapałem. Ten obóz letni był PRAWDZIWĄ PRZYGODĄ!

Bardzo dziękujemy Podlaskiemu Stowarzyszeniu Sportowemu Osób Niepełnosprawnych „START” w Białymstoku i Pani Czesławie Kozłowskiej, że po raz kolejny zaprosili nas do współpracy i włączyli w cykl obozów usamodzielniających osoby niepełnosprawne. Dzięki temu nasi wychowankowie pożytecznie i wesoło spędzili czas wolny. Każda aktywność była okazją do rozwijana i utrwalania kompetencji społecznych niezbędnych w codziennym funkcjonowaniu osób niepełnosprawnych.

Galeria

Dorota Kozłowska