https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1007/img_20200909_100002_t2.jpgMarsz Pamięci Zesłańców Sybiru to uroczystość religijno-patriotyczna, która ma przypominać historię wywózek na Wschód i upamiętniać tych, którzy z zesłania nie wrócili. Ważną jej częścią był marsz, który zawsze odbywał się na początku września, brali w nich udział Sybiracy, ich rodziny, młodzież szkolna, wszyscy pamiętający o tragicznych losach obywateli polskich zesłanych do Rosji, a później Związku Radzieckiego, na przestrzeni XVIII-XX w. W tym roku marsz miał przejść ulicami miasta po raz 20.

Chociaż z powodu koronawirusa nie odbędzie się we wrześniu w Białymstoku Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru, na który jeździliśmy każdego roku z pocztem sztandarowym, to uczniowie naszej szkoły i opiekunowie p. Katarzyna Zalewska i p. Dorota Kozaczyńska postanowili upamiętnić pamięć Sybiraków. Uczniowie pod opieką nauczycieli udali się w środowy poranek, 09.09.2020 r. pod Pomnik Zesłańców Sybiru, by zapalić tam biało-czerwone znicze, złożyć kwiaty i oddać cześć Sybirakom.

Oddaliśmy także hołd pomysłodawcy i twórcy Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego, Wiktorowi Węgrzynowi, zapalając biało-czerwone znicze przy pomniku upamiętniającym go.

Spotkanie przy pomniku Sybiraków i komandora Węgrzyna to cenna lekcja patriotyzmu dla nas wszystkich.

Zdjęcia