Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
29 listopada 2012 r. wychowankowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sokółce zostali zaproszeni do Zespołu Szkół Rolniczych im. Wincentego Witosa w Ostrożanach na prezentację patrona – Janusza Korczaka. Zostaliśmy zaproszeni do tej szkoły, w związku z obchodami Roku Korczakowskiego.
Zespół wychowanków przygotowany pod kierunkiem: Pani Marty Tolko – Kuziuta, Pani Zyty Biernackiej, Pani Beaty Tur, Pani Grażyny Tymoszuk, zaprezentował montaż słowno – muzyczny poświęcony życiu i działalności patrona ośrodka. Za swoją prezentację artyści otrzymali owacje na stojąco i drobne upominki.
Wracając z Ostrożan zajechaliśmy do Drohiczyna – historycznej stolicy Podlasia. Zwiedzając tę malowniczo położoną miejscowość, zobaczyliśmy barokową Katedrę diecezji drohiczyńskiej i weszliśmy na Górę Zamkową, skąd podziwialiśmy dolinę Bugu. Galeria zdjęć.
Poniżej publikujemy artykuł nadesłany nam przez organizatorów:
Obchody Roku Korczakowskiego w Zespole Szkół Rolniczych w Ostrożanach
Nie ma dzieci - są ludzie
Prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka
Pod takim hasłem nasza szkoła obchodziła Rok Korczakowski. Przygotowaliśmy bogaty program obchodów. W ramach tego programu zorganizowaliśmy wystawę „Korczak – życie i twórczość”. Materiały na tę wystawę otrzymaliśmy od Rzecznika Praw Dziecka, z Polskiego Stowarzyszenia im. J. Korczaka, i z Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie. Wystawa była otwarta do zwiedzania dla uczniów od 5 do 11 grudnia 2012.
29 listopada gościliśmy młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sokółce. Przedstawiła ona montaż słowno-muzyczny, na temat tego wspaniałego wychowawcy dzieci i młodzieży. Inscenizacja była porywająca. Artyści otrzymali owacje na stojąco. Nie obyło się też bez bisów.
Przygotowaliśmy również konkursy o Januszu Korczaku, w których uczniowie mogli wykazać się swoja wiedzą i talentami artystycznymi. Nagrody do tych konkursach otrzymaliśmy od Rzecznika Praw Dziecka.
Na tę wystawę i związaną z nią prelekcję zaprosiliśmy kilka gimnazjów z naszego powiatu. Przybyli do nas uczniowie wraz z wychowawcami z Gimnazjum Gminnego w Siemiatyczach oraz z Publicznego Gimnazjum w Grodzisku. Wykład ilustrowały prezentacje i filmy dokumentalne opowiadające o tragicznych losach i śmierci Korczaka. Po prelekcji gimnazjaliści mieli okazję zwiedzić naszą szkołę.
Eugenia Dąbrowska