https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1046/img_4226_t2.jpgDnia 3 grudnia 2020 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym odbyła się NIEZWYKŁA WYSTAWA FOTOGRAFICZNA „Oto My” zorganizowana z okazji Międzynarodowego  Dnia Osób Niepełnosprawnych, objęta honorowym patronatem przez Starostę Sokólskiego Piotra Rećko.

Głównymi bohaterami naszej wystawy są uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Sokółce. Za zgodą rodziców już od października pracowałyśmy z naszymi uczniami nad stworzeniem ich zdjęć.

Fotografie, które oprócz walorów estetycznych niosą  przesłanie emocjonalne, poprzez pryzmat  odpowiedniej oprawy, scenerii i rekwizytu ukazują wyjątkowość i artyzm drzemiący w naszych uczniach. Dzieci i młodzież podczas sesji  mogły odkrywać swoje możliwości, zdobywać doświadczenia, sukcesy oraz realizować marzenia. W ich spojrzeniach i gestach można odkryć potencjał, nie zawsze ujawniany na co dzień.

Wystawa łamie stereotypy negatywnego postrzegania niepełnosprawności, które wciąż są zakorzenione w społeczeństwie. Jako autorki wystawy, w wyjątkowy sposób chciałyśmy pokazać, jak bogata jest osobowość, wdzięk, niezwykłość i życie osób niepełnosprawnych intelektualnie.

Na otwarciu wystawy gościliśmy Pana Starostę, rodziców i modeli zdjęć. Z uwagi na pandemię w późniejszych godzinach Galeria odwiedzana były przez pozostałych uczniów i społeczność ośrodka, a także kolejnych rodziców. Wystawę odwiedzać można również w ciągu następnych dni.

Fotografowie ze Starostwa chcąc przyłączyć się do naszej inicjatywy dostarczyli nam swoich osiem portretowych zdjęć, które również można zobaczyć w naszej galerii.

Wystawa „Oto My” składa się z 27 zdjęć formatu 50x70 i 50x80 wykonanych na płótnie. Uczniowie otrzymali, jako podziękowanie za włożony trud zdjęcia oprawione w ramkach oraz zdjęcie papierowe od organizatorek. Uczniowie SOSW od Pana Starosty otrzymały kalendarz na nowy rok z pracami naszych dzieci. Natomiast dzieci wręczyły także pamiątkowe zdjęcia pani Dyrektor i Panu Staroście.

Pomysłodawczyniami i realizatorkami wystawy są Marta Kawrygo-Leonowicz, Oliwia Burdyńska-Bilmin, Ewa Wińska, Grażyna Tymoszuk.

Galeria