https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1050/131891739_833625884097594_8693665233180630427_o_copy.jpgBył taki wieczór adwentowy to dawno , dawno było, dwoje wędrowców utrudzonych do Betlejem przybyło..

W tradycji polskiej obchody Bożego Narodzenia, a zwłaszcza dnia wigilijnego zajmują szczególne miejsce. W całej Polsce wigilia Bożego Narodzenia jest dniem niezwykłymi przeżywanym w wyjątkowy sposób. Słowo wigilia oznacza czuwanie.

Polską wigilię cechuje pełne emocji oczekiwanie na wielkie wydarzenie, święto narodzenia Bożego i jednocześnie niepowtarzalne święto rodzinne. Obchody Bożego Narodzenia są wielkim świętem chrześcijańskim kościoła i wielkim świętem domowym o bardzo pięknej, bogatej i różnorodnej obrzędowości.

W naszym Ośrodku zgodnie z tradycją, w tym roku,  17 grudnia odbyły się jasełka przygotowane przez Panie: Martę Kawrygo – Leonowicz, Magdalenę Słyż i Małgorzatę Zajczyk. Obchody wigilijne były w tym roku takie same, a jednak inne, uroczyste ale skromniejsze. Zabrakło wspólnego łamania się opłatkiem, śpiewu kolęd przy stole,  nie było zapraszania gości. Jedyną osobą która w tym dniu świętowała razem z nami  był  ks. Józef Kuczyński. Całe spotkanie było nagrywane przez reportera  z programu  Twoja Telewizja Regionalna. Jak co roku cała społeczność Ośrodka zgromadziła się w świetlicy szkolnej, aby obejrzeć przedstawienie przypominające wydarzenia towarzyszące narodzeniu Zbawiciela. Spotkanie rozpoczęła Pani dyrektor Elżbieta Szomko życząc wszystkim rodzicom, uczniom, nauczycielom i pracownikom Ośrodka spokojny i zdrowych świąt Bożego Narodzenia.

Przy żłóbku nie zabrakło małych aktorów przebranych za pasterzy, aniołów, Świętą Rodzinę. Tekst jasełek był przeplatany śpiewem kolęd do którego zostali włączeni wszyscy obecni.

Po jasełkach Ksiądz przeczytał fragment z Pisma Świętego o narodzeniu Pana Jezusa i odmówił  modlitwę. Następnie uczniowie poszczególnych klas udali się do swoich sal, aby tam spożyć kolacje wigilijną i już w mniejszy gronie zaśpiewać  kolędy. W czasie trwania spotkań w klasach dzieci odwiedził święty Mikołaj z workiem pełnym prezentów , co też jest nieodłącznym punktem co rocznych spotkań wigilijnych w naszym Ośrodku. Mimo, że w tym roku było inaczej niż w latach ubiegłych  atmosfera była nie mniej podniosła i sprzyjała integracji społeczności Ośrodka.

Małgorzata Zajczyk


Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia?
Dlaczego wpatrujemy się w gwiazdę na niebie?
Dlaczego śpiewamy kolędy?

Dlatego, żeby się uczyć miłości do Pana Jezusa.
Dlatego, żeby podawać sobie ręce.
Dlatego, żeby się uśmiechać do siebie.
Dlatego, żeby sobie przebaczać.

ks. Jan Twardowski

Galeria