Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sokółce trwa projekt pn „ Rozwijamy się, zwiększając wykorzystanie narzędzi TIK”. Projekt został dofinansowany ze środków EFS w ramach realizacji Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia Lokalnej Grupy Działania Szlak Tatarski 2014-2020 z zakresu Typu projektu Nr 5 Działania 9.1 Rewitalizacja społeczna i kształtowanie kapitału społecznego, Osi Priorytetowej IX Rozwój Lokalny Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Organizacją logistyczną szkolenia, jak zwykle na najwyższym poziomie, zajął się Sokólski Zakład Doskonalenia Zawodowego W trakcie realizacji projektu odbyły się zajęcia z różnych dziedzin dla uczniów .Swoją cześć szkoleniową mieli również nauczyciele. Pierwsze szkolenie dotyczyło wykorzystania narzędzi TIK w pracy nauczyciela. Szkolenie poprowadził pan Adam Mocarski. Pan Adam pokazał nauczycielom naszej szkoły narzędzia TIK przydatne w edukacji. Pierwszego dnia przypomnieliśmy sobie obsługę programu Open Sancore wykorzystywanego w obsłudze tablicy interaktywnej. Drugiego dnia prowadzący przedstawił aplikacje wzbogacające warsztat pracy nauczyciela: Learning Apps, Quizlet, prosty program Photo Scape do obróbki zdjęć, łatwe i efektywne narzędzia wykorzystywane w procesie gamifikacji i grywalizacji do tworzenia kół fortuny i gier np Milionerzy, różne rodzaje kodów Qr, Trimino, kilka generatorów do tworzenia fiszek językowych, gier typu bingo, plansz do gier. W kilku treściwych zdaniach poznaliśmy zalety i obsługę pakietu narzędzi Google do tworzenie np. testów sprawdzających wiedzę. Dwa wieczory wspólnej przygody z narzędziami TiK pod przywództwem pana Adama minęły szybko a na pulpitach komputerów naszych nauczycieli pojawił się nowy folder wypełniony po brzegi linkami do nowych aplikacji i generatorów a w głowach „belfrów z SOSW, zapaliła się kolejna lampka” z pomysłami na wykorzystanie nowo poznanych aplikacji. Zdobyte i przepracowane na szkoleniu wiadomości na pewno zostaną wykorzystane przez nauczycieli na prowadzonych przez nich lekcjach. Szkolenie przyczyni się do wzrostu atrakcyjności prowadzonych zajęć a test końcowy przeprowadzony z wykorzystaniem aplikacji Kahoot wypadł bardzo pomyślnie, co wróży barwną przyszłość z narzędziami TiK w SOSW w Sokółce.
Zuzanna Szarkowska-Czeczko