„Dziecko chce być dobre.

                                                                      Jeśli nie umie - naucz.

 Jeśli nie wie - wytłumacz.

Jeśli nie może - pomóż”

Janusz Korczak

                     

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1110/2_copy.jpgObchody Dnia Patrona Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Sokółce - Janusza Korczaka odbyły się 9 czerwca 2021 roku. Organizatorami byli wychowawcy internatu oraz Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami” w Sokółce. Święto  rozpoczęło się od uroczystego apelu, podczas którego wprowadzono sztandar ośrodka.  Wszystkich zebranych przywitała Pani Elżbieta Szomko - Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczego w Sokółce oraz Pani Beata Tur Kierownik internatu, która zapoznała uczestników z przebiegiem uroczystości.  
Naszym szczególnie ważnym gościem był Pan Jerzy Białomyzy -Wicestarosta Powiatu Sokólskiego. Uczennice Zofia i Wiktoria przybliżyły zebranym sylwetkę patrona Janusza Korczaka. Zgodnie z tradycją uczniowie złożyli kwiaty przy tablicy korczakowskiej.

Kolejnym punktem obchodów Dnia Patrona była inscenizacja pt. „Król Maciuś I – Reformator”, przygotowana przez wychowanków pod kierunkiem Pań: Małgorzaty Hołowni – Iwanow i Beaty Boguszewskiej. W występie wzięły także udział dzieci, które pod kierunkiem Pani Katarzyny Bubieniec zatańczyły wesoły taniec dla króla Maciusia. W ramach tego święta Panie: Marta Kulmaczewska i Małgorzata Hołownia – Iwanow  zorganizowały wewnątrzszkolny konkurs plastyczny ph. „Janusz Korczak przyjacielem dzieci”. Na konkurs wpłynęło 37 prac w czterech kategoriach wiekowych: Przedszkole, Szkoła Podstawowa, Szkoła Przysposabiająca do Pracy, Branżowa Szkoła I stopnia. Po przedstawieniu odbyło się rozstrzygnięcie tego konkursu. Zwycięzcom wręczono dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez organizatorów. 
Kolejną częścią imprezy był ,,Piknik u Kajtusia Czarodzieja” zorganizowany w plenerze przy ośrodku. Uświetniony został przez atrakcje i stanowiska zadaniowe zorganizowane przez wychowawców internatu: kącik sportowy, kącik zabaw sensorycznych i konstrukcyjnych,  happening malarski, bańki mydlane. Piknik rozpoczęła pani Dyrektor wręczając na ręce Wicestarosty podziękowanie za współpracę, Zarządowi Powiatu Sokólskiego z Piotrem Rećko na czele. Wspólna zabawa i konkursy przeplatane były tańcami z naśladowaniem min. „Szalona krowa”, „8 kratek” i „Jerusalem”, do których zachęcała uczestników prowadząca imprezę Pani Katarzyna Dylewska. Wiele radości sprawiły dzieciom zabawy na zjeżdżalniach – dmuchańcach oraz kolorowa wata cukrowa.W trakcie imprezy odbył się również konkurs wiedzy o życiu i twórczości Janusza Korczaka. Drużyny dzielnie rywalizowały i wykazały się dużym zasobem wiedzy. Po podliczeniu punktów obie drużyny okazały się zwycięskie. 
W trakcie imprezy uczestnicy mogli skorzystać z tradycyjnej kuchni podlaskiej, w której znalazły się min.: bigos, babka ziemniaczana, kiełbaski, udka i skrzydełka z grilla.
Bardzo serdeczne podziękowania kierujemy do sponsorów imprezy: Firmy Krynka Sp. z o. o., Spółdzielni Producentów Drobiu „Eko-Gril” w Sokółce, Wiejskiego Klubu Kultury w Starej Kamionce, Sokólskiego Ośrodka Kultury i Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami” w Sokółce. Wyrazy wdzięczności kierujemy też do p. Sylwestra Pakuły, który przygotował relację fotograficzną z całej imprezy.

Marta Kulmaczewska