http://www.soswsokolka.pl/images/articles/kapita_ludzki_logo.jpg

http://www.soswsokolka.pl/images/articles/logo_ue.png

Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

https://www.soswsokolka.pl/images/logotypy-pkolonii_2.jpg

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1134/7_t2.jpg30 czerwca w czasie trwania półkolonii zorganizowanych przez Stowarzyszenie ,,Pod Skrzydłami”, około godziny 9 wyruszyliśmy w drogę na wycieczkę do Supraśla i Białegostku. Podziwiając piękno mijanych wsi Podlasia dotarliśmy do Supraśla, gdzie zwiedzaliśmy Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa. Tutaj dowiedzieliśmy się jak powstawały książki na przestrzeni wieków- od kartki papieru - najpierw pisanej ręcznie, do gotowej książki. Niektóre elementy eksponatów muzealnych dzieci mogły poczuć i dotknąć.

Obejrzeliśmy skomplikowane maszyny i urządzenia drukarskie, które pod okiem pani przewodnik uczestnicy mogli  obsługiwać i  wykonać  papier czerpany, wydrukować samodzielnie kartkę i pamiątkową zakładkę do książki. Opuszczaliśmy to niesamowite miejsce pełni wrażeń i dumni z nowo nabytych umiejętności i wiadomości.

Następnym punkiem naszej wycieczki był pobyt w Białymstoku. W Zoolandzie czekały na dzieci przemiłe, milusińskie króliczki, ciekawskie papużki, małpki, perliczki, malutkie chomiczki, świnki morskie, ruchliwe szynszyle i wiewiórki, śpiący jeż oraz mały wąż. Według wskazówek opiekunów dzieci mogły przebywać ze zwierzątkami w bliskim kontakcie pod okiem dorosłych, głaskały miłe futerka, karmiły z ręki. Najodważniejsi mogli dotknąć węża. Bezpośredni kontakt z delikatnymi stworzeniami dał dzieciom okazję do poznanian ich zwyczajów, sposobu odżywiania i trybu życia. Rozstanie z milusińskimi było jednak konieczne, gdyż wyruszyliśmy jeszcze  do Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego. Na miejscu poznaliśmy historię życia i twórczości rzeźbiarza, obejrzeliśmy zgromadzone w muzeum dzieła jego autorstwa. Główną atrakcją dla dzieci były ceramiczne  zajęcia warsztatowe z użyciem gliny. Według instruktażu pani przewodnik uczestnicy poznawali plastyczność surowca oraz wykonali swoje rzeźby- malutkie pamiątkowe serduszka. Ubogaceni nową wiedzą i pozytywnymi przeżyciami podziękowaliśmy za miło spędzony czas. Na trasie przejazdu gościliśmy na obiedzie w barze ,,Topolanka”. Miłą niespodzianką na zakończenie wycieczki były lody w Starej Szkole w Sokółce.

Kolejny dzień na półkoloniach spędziliśmy bardzo aktywnie, ciekawie i pożytecznie rozwijając wiadomości, umiejętności, wzbogacając wiedzę oraz zainteresowania podopiecznych stowarzyszenia.

Nie byłoby to możliwe bez wsparcia naszych sponsorów, którym składamy serdeczne podziękowania.  Półkolonia ,,Wakacje z rehabilitacją”- zadanie współfinansowane ze środków PFRON w konkursie ogłoszonym przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sokółce ze środków publicznych w ramach konkursu ogłoszonego przez Kuratorium Oświaty w Białymstoku i środków Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami” we współpracy ze Starostą Sokólskim i Specjalnym Ośrodkiem Szkolno – Wychowawczym im. Janusza Korczaka w Sokółce.

Zdjęcia

Beata Tur

Katarzyna Bubieniec