http://www.soswsokolka.pl/images/articles/kapita_ludzki_logo.jpg

http://www.soswsokolka.pl/images/articles/logo_ue.png

Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

https://www.soswsokolka.pl/images/logotypy-pkolonii_2.jpg

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1136/1_t2.jpgSiódmy dzień „Wakacji z rehabilitacją” w SOSW wypełniony był zajęciami pobudzającymi zmysły. Dzisiejsze działania rozpoczęliśmy od zajęć kulinarnych pobudzających zmysł węchu, smaku i dotyku. Podczas zajęć nie tylko wykonaliśmy przepyszne sałatki i koktajle, ale mieliśmy możliwość zdobycia wiedzy na temat zdrowego stylu życia. To była świetna  okazja do zabawy i kreatywnego odpoczynku. 

W sympatycznej atmosferze wdrażaliśmy niebanalne pomysły kulinarne, rozmawialiśmy o dobrych nawykach żywieniowych, a także uczyliśmy się trudnej sztuki wyboru produktów dobrej zdrowej jakości. Dania, które przygotowaliśmy okazały się wyjątkowo smaczne.

Zajęcia kulinarne stały się świetną okazją do pracy w grupie, nawiązywania i podtrzymywania relacji, koncentracji, odpowiedzialności i niezależności. Uczestnicy zajęć przez gotowanie szybko widzą efekt swojej pracy, którym mogą się pochwalić i podzielić, a to daje satysfakcję.

Nie zabrakło też wrażeń dotykowych i rozwijania umiejętności manualnych podczas zajęć plastycznych. Postawiliśmy na dobrą zabawę, relaks i odreagowywanie napięć. Tematem przewodnim było kolorowe lato. Zaproponowana aktywność plastyczno-sensoryczna, która było malowanie farbami na folii sterczowej zachęcała do eksperymentowania z nową fakturą podłoża. Także narzędzia dzieci mogły wybierać dowolnie; poza tradycyjnymi pędzlami pojawiły się gąbki, gałązki, liście oraz własne dłonie.

Poza poczuciem estetyki pobudzaliśmy zmysł dotyku oraz wrażliwość na świat zewnętrzny. Jak zawsze wyobraźnia nie zawiodła i powstały różnobarwne witrażowe okna wśród zieleni naszego ośrodkowego parku. Kolejny raz nasi podopieczni udowodnili, że bez względu na możliwości, umiejętności i zdolności, poprzez ekspresję plastyczną są w stanie przekazać nam cząstkę swojego postrzegania świata.

Dzisiaj również odbywały się ciekawe i aktywne zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, gdzie nikt się nie nudził i wszyscy świetnie się bawili.

W trakcie półkolonii zorganizowane były indywidualne zajęcia fizjoterapii dla 6 uczestników. Prowadziła je wykwalifikowana fizjoterapeutka, która wykonywała masaże i ćwiczenia dostosowane do potrzeb dzieci. Ich celem była poprawa sprawności fizycznej, korygowanie wad postawy, zwiększanie siły i wydolności mięśniowej uczestników.

Po obiedzie wszyscy uczestnicy spędzili miło czas w sokólskim kinie na seansie filmu pt. „Był sobie pies 2”

To był pełen wrażeń, niezapomniany dzień. A już jutro wycieczka!

Zdjęcia

 

Beata Mozolewska

Ewa Wińska

Dorota Kozaczyńska

Iwona Gieniusz