http://www.soswsokolka.pl/images/articles/kapita_ludzki_logo.jpg

http://www.soswsokolka.pl/images/articles/logo_ue.png

Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

https://www.soswsokolka.pl/images/logotypy-pkolonii_2.jpg

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1137/3_t2.jpgDzień ósmy półkolonii - wyruszyliśmy na pełną pozytywnych wrażeń wycieczkę. Pierwszym punktem naszej wyprawy było gospodarstwo agroturystyczne w Długim Ługu, znane z hodowli alpak. Przesympatyczne zwierzęta bardzo szybko zdobyły serca naszych podopiecznych. Gospodarze w ciekawy i przystępny sposób przedstawili warunki hodowli, zwyczaje i ciekawostki na temat stada. Dowiedzieliśmy się jak strzyc alpaki, czym je karmić, jaki mają charakter i przyzwyczajenia. Dzieci miały możliwość głaskania, przytulania i karmienia zwierząt, co sprawiło im ogromną radość i satysfakcję. Mieliśmy również możliwość wzięcia udziału w warsztatach z wełną, w trakcie których poznaliśmy sposoby obróbki wełny. Mogliśmy stworzyć wyklejankę z wełny alpak. Była to doskonała okazja do rozwijania sprawności manualnej,  polisensorycznego poznawania otaczającej rzeczywistości.

Kolejnym punktem naszej wyprawy była miejscowość Bohoniki, jedno z centrów kultury muzułmańskiej na Podlasiu. W trakcie zwiedzania zabytkowego meczetu wysłuchaliśmy  ciekawej prelekcji na temat osadnictwa tatarskiego, historii i zwyczajów tej niezwykłej społeczności. Zostaliśmy ugoszczeni pysznym obiadem składającym się z tradycyjnych dań kuchni tatarskiej.

Po powrocie do Ośrodka nasi podopieczni po krótkim odpoczynku relaksowali się podczas zajęć sportowych, plastycznych i kulinarnych. To był bardzo aktywny, pełen wrażeń wakacyjny dzień.

Zdjęcia

                                                                                                                           Agata Gieniusz