https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1151/img_20210917_092741918_hdr_copy_1.jpg

Co roku początek września jest czasem szczególnym, w którym przypominamy tragiczne karty naszej historii. Zazwyczaj robiliśmy to w sposób aktywny uczestnicząc w Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru, na który jeździliśmy każdego roku z pocztem sztandarowym, pod opieką p. Katarzyny Zalewskej i p. Doroty Kozaczyńskiej. W tym roku także nie było Marszu ze względu na pandemię, ale my, uczniowie kl. 2-3 PDP tradycyjnie już postanowiliśmy uczcić pamięć Sybiraków odwiedzając Pomnik Zesłańców Sybiru, by zapalić tam biało-czerwone znicze i oddać cześć Sybirakom oraz pomysłodawcy i twórcy Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego, Wiktorowi Węgrzynowi.

Nasze spotkanie pod pomnikiem Sybiraków poprzedziły lekcje, przeprowadzone przez nasze wychowawczynie, przybliżające ten trudny temat z których dowiedzieliśmy się o tym, że 17 września to nie tylko dzień pamięci o tym kiedy to podczas drugiej wojny światowej ZSRR napadł na Polskę. Ale także Międzynarodowy Dzień Sybiraka, który organizowany jest od 1991 roku ku czci ofiar i osób zesłanych na Syberię.

Jest to czas na zadumę i refleksję nad wydarzeniami sprzed kilkudziesięciu lat, ale także pamięć o tamtych dramatycznych wydarzeniach to cenna lekcja historii i patriotyzmu dla wszystkich, którzy często mają niewielką wiedzę na temat historii. By lekcja ta nie minęła bez echa postanowiliśmy wykonać także gazetkę klasową, która będzie sposobem na zachowanie w pamięci losów Polaków zesłanych na Syberię.


Galeria