http://www.soswsokolka.pl/images/articles/kapita_ludzki_logo.jpg

http://www.soswsokolka.pl/images/articles/logo_ue.png

Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1169/244334137_257750839596757_4633101928392506045_n_t2.jpg6 października 2021 roku nasze przedszkolaki i uczniowie klasy VII-VIII B SPU odwiedzili Centrum Tradycji Mleczarstwa – Muzeum Mleka w Grajewie. Obiekt podzielony jest na strefy, a w każdej z nich zwiedzający dowiadują się wielu ciekawostek o mleku, jego przetwórstwie oraz roli w historii i współczesnym świecie. Muzeum wyposażone jest w multimedialne aplikacje, co bardzo podobało się naszym podopiecznym. Poprzez zabawę uczyli się jak ważną rolę pełni mleko w życiu człowieka, zarówno w żywieniu, jak też w medycynie i kosmetyce. Dowiedzieli się jaką pracę należy wykonać przy produkcji mleka, zanim od krowy trafi do naszych domów.

W tracie zwiedzania dzieci poszerzyły wiedzę na temat typowych dla Polski zwierząt mleczarskich. Miały też okazję „wydojenia” krowy, co okazało się nie lada wyzwaniem. Wszyscy mieli przy tym naprawdę świetną zabawę. Kolejną ciekawostką muzeum była wizyta w zaaranżowanym barze mlecznym, gdzie panowała atmosfera typowa dla czasów PRL-u. Natomiast w „Laboratorium” nasi podopieczni dowiedzieli się dlaczego mleko jest białe i skąd się biorą się dziury w serze.

Na zakończenie zwiedzania dzieci i młodzież uczestniczyły w warsztatach. Dla młodszych przygotowano zajęcia sensoryczne, dla starszych pirografię. Obie grupy pracowały z  zaangażowaniem, czego efekty widać na zdjęciach.

Wycieczka do odległego o ponad 100 km od Sokółki Grajewa była też doskonałą okazją do poznawania dalszych zakątków własnego regionu – Podlasia.

Opiekę nad uczniami pełniły panie: Ewa Wińska, Marta Emich, Sylwia Szomo, Monika Grusznis, Agata Gieniusz i Edyta Kondrat. Swoja pomocą wsparła nas pani Mariola.

Zapraszamy do galerii

Ewa Wińska