http://www.soswsokolka.pl/images/articles/kapita_ludzki_logo.jpg

http://www.soswsokolka.pl/images/articles/logo_ue.png

Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

„Na św. Andrzeja dziewkom z wróżby nadzieja”

„Noc Andrzeja świętego przyniesie nam narzeczonego”

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1211/262409235_439176294503698_2064464058669298171_n_copy.jpg30 listopada był wyjątkowym i długo wyczekiwanym dniem przez uczniów klasy I-II-III ze Szkoły  Branżowej SOSW w Sokółce. Pod kierunkiem wychowawcy klasy – p. Bożeny Mróz młodzież zorganizowała klasowe „Andrzejki”. Upiekła ciasta, ciasteczka maślane z wróżbą, kupiła słodkości i napoje, przygotowała stół i wróżby. Rozpoczęliśmy od źródeł ludowej tradycji, którą przedstawiła wychowawczyni. Święty Andrzej miał zapewnić dziewczętom dobrych mężów zgodnie z porzekadłem ludowym: „Noc Andrzeja świętego przyniesie nam narzeczonego”. Stworzyliśmy również odpowiedni nastrój poprzez wykorzystanie świec i lampionów.

Nasz program andrzejkowy był ciekawy i bogaty. Uczniowie przechodząc od stanowiska do stanowiska wróżyli sobie wykorzystując następujące wróżby: z dwóch talii kart - „O czym marzysz? I co Cię czeka w przyszłości?”, „Przyszły kandydat na męża”, „Kim będę? (wróżba z talerzykami), „Znaczenie cyfr z daty urodzenia”, wróżba z butelką, wróżby z wosku, „Znaki zodiaku”.

Kolejną zabawą było wróżenie imienia przyszłej żony, męża, narzeczonego, narzeczonej, co wywołało uśmiech na twarzach uczniów. Każdy był zadowolony z wróżb i przepowiedni. Na koniec przy blasku świec uczniowie usiedli do nakrytego i zastawionego potrawami stołu, konsumując wykonane wcześniej przez siebie słodkości.

Ciasteczka maślane z wróżbą w środku były zwieńczeniem tajemniczego dnia. Andrzejki uznajemy za udane!!!

Galeria

wychowawca klasy -Bożena Mróz