/images/logo1.pnghttps://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1217/20211115_104331.jpgW Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym realizowany był projekt pn. „Rozwijamy się, zwiększając wykorzystanie narzędzi TIK” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Jednym z założeń projektu było wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów niepełnosprawnych z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb rozwojowych.

Wraz z zakończeniem projektu nie zaprzestaliśmy rozwijać umiejętności uczniów w zakresie TIK. Wszystkie klasy nadal korzystają z nowego sprzętu i pomocy multimedialnych podczas codziennych zajęć dydaktycznych i wyrównawczych. Znacznie uatrakcyjniają one lekcje oraz rozwijają u uczniów wiele ważnych kompetencji, tj. logiczne myślenie, zaangażowanie i skupienie uwagi, wyobraźnię, zapamiętywanie, naukę prostych języków programowania czy kompetencje cyfrowe. Poprzez wykorzystanie technologii uczniowie uczą się przez zabawę.

Klasa VII-VIII B Spu otrzymała nowoczesne roboty edukacyjne Photon i Blueboth wraz z akcesoriami i tabletem, zestaw klocków Lego Wedo, Program Mówik z tabletem do rozwijania komunikacji oraz zestaw do wymyślania wynalazków Makey  Makey. Wszystkie urządzenia bardzo podobają się uczniom i chętnie po nie sięgają. Roboty Photon i Blueboth w prosty sposób uczą programowania i logicznego myślenia. Można nimi sterować zarówno przyciskami na obudowie jak tez aplikacjami zainstalowanymi na tablecie czy komputerze stacjonarnym. Podczas lekcji planowaliśmy już trasy przejazdu robotów utrwalając kierunki, liczby, ortografię oraz ćwiczyliśmy umiejętność przewidywania, zapamiętywania, podejmowania decyzji. Mamy już pomysły na dalsze, bardziej zaawansowane wykorzystanie tych pomocy. Klocki Lego Wedo zafascynowały starszych uczniów, którzy chętnie tworzą i programują przedmioty z lego przy użyciu aplikacji na tablecie. Codziennie korzystamy też z Programu Mówik, co pozwala na budowanie słownictwa i rozwój umiejętności komunikacyjnych ucznia z trudnościami w porozumiewaniu się.

Podziękowania za możliwość skorzystania z projektu należą się dyrektorowi ośrodka Pani Elżbiecie Szomko, kierownikowi internatu – Pani Beacie Tur oraz Staroście Sokólskiemu Panu Piotrowi Rećko.

Zdjęcia

Ewa Wińska