http://www.soswsokolka.pl/images/articles/kapita_ludzki_logo.jpg

http://www.soswsokolka.pl/images/articles/logo_ue.png

Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1241/271940408_347261293881807_3150647782376396951_n_copy.jpgDzięki współpracy z Podlaskim Stowarzyszeniem Sportowym Osób Niepełnosprawnych "Start" w Białymstoku grupa wychowanków SOSW miała  możliwość uczestniczenia w dniach 24-28.01.2022 r. w zimowisku,  w ramach  Cyklu Obozów Usprawniających i Usamodzielniających Osoby Niepełnosprawne.  W czasie zimowiska  uczniowie spędzili  aktywnie pierwszy tydzień ferii zimowych.

Pierwszego dnia  uczestnicy po śniadaniu szlifowali swój talent artystyczny na zajęciach kreatywności. Efektem tych zajęć były wspaniałe maski karnawałowe. Następnie na hali sportowej podnosili kondycję fizyczną w czasie zajęć ruchowych.  

Drugiego  dnia, wychowankowie  bawili  się w Odkrywców w Epi-Centrum Nauki w Białymstoku, zgłębiali  tajniki wiedzy poprzez doświadczanie różnych eksperymentów.  W  czasie zwiedzania,  każdy znalazł coś dla siebie, mógł wszystkiego dotknąć, wypróbować, mógł  poczuć się odkrywcą.  

W kolejnym  dniu  zimowiska uczestnicy obejrzeli film „Sing 2” w kinie Helios w Białymstoku. Seans zachwycił i wzruszył młodzież, która w czasie wolnym po seansie skorzystała z możliwości zwiedzania Galerii Białej i wykonania  samodzielnie drobnych zakupów. 

Niewątpliwym urozmaiceniem obozu  były zajęcia czwartkowe. Tuż bowiem,  po śniadaniu uczestnicy  wzięli udział w zajęciach rozwijających uzdolnienia w zakresie technologii informacyjno–komunikacyjnych. Przypomnieli podstawowe zasady bezpiecznego korzystania ze sprzętów multimedialnych, doskonalili umiejętność wyszukiwania potrzebnych informacji w Internecie, korzystali z bezpiecznych stron internetowych, które pomagają uczyć się szybciej. Po wysiłku umysłowym przyszedł czas na aktywność fizyczną na basenie OSiR. Przed wyjazdem podopieczni zostali zapoznani z zasadami korzystania z basenu, regulaminem kąpieli, aby bezpiecznie i miło wykorzystać ten czas. Na basenie młodzież  miała  do dyspozycji zjeżdżalnię, brodzik, sprzęt do nauki pływania. W zabawach w wodzie aktywny udział brali również towarzyszący nam rodzice,  bawiąc się z dziećmi i dbając o bezpieczeństwo   swoich dzieci. Był więc to doskonały moment na integrację: dzieci – rodzice –wychowawca. Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że było super i chcą na basen jeździć częściej.

Ostatni dzień zimowego obozu spędziliśmy w Białymstoku. Zdobywaliśmy doświadczenia w samodzielnym poruszaniu się szlakami komunikacyjnymi, ruchomymi schodami, windą. Doskonaliliśmy umiejętność posługiwania się pieniędzmi,  dokonując samodzielnie drobnych zakupów. Na zakończenie obejrzeliśmy świetny film z ważnym  przesłaniem o roli i niezniszczalnej więzi przyjaźni. Spotkaliśmy się z zaprzyjaźnionymi grupami z innych placówek, które także realizowały ten projekt. W czasie obozu dzieci nie tylko  aktywnie spędziły  czas wolny, ale również uczyły się wielu nowych umiejętności,  rozwijały swoje kompetencje  i  samodzielność.

Dziękujemy Podlaskiemu Stowarzyszeniu Sportowemu Osób Niepełnosprawnych "START" w Białymstoku za włączenie nas po raz kolejny w Cykl Obozów Stacjonarnych Usamodzielniających i Usprawniających Osoby Niepełnosprawne oraz p. dyrektor – Elżbiecie Szomko za możliwość organizacji zimowiska na terenie SOSW w Sokółce. 

 Galeria 

Dorota Kozaczyńska, Lila Zajkowska, Katarzyna Zalewska