http://www.soswsokolka.pl/images/articles/kapita_ludzki_logo.jpg

http://www.soswsokolka.pl/images/articles/logo_ue.png

Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1257/20220321_124952_copy.jpg

W dniu 21 marca 2022r. klasa 4-8spl wzięła udział w zajęciach poświęconych symbolice i zwyczajom wielkanocnym. W sali Muzeum Ziemi Sokólskiej przedstawiającej życie mieszkańców wsi przy inscenizacji wielkanocnego stołu nasi uczniowie wysłuchali opowieści o tradycjach świątecznych. Dowiedzieli się o zwyczajach związanych z przygotowaniem palmy wielkanocnej oraz święconki – dawniej dużego kosza wypełnionego potrawami wystawianymi na świąteczny stół. Wysłuchali informacji opięknej tradycji zdobienia jaj barwnikami pochodzenia roślinnego oraz o świątecznych wypiekach wiejskich gospodyń – wielkanocnych babach i mazurkach. Dowiedzieliśmy się też o zabawach dzieci kolorowymi pisankami i kraszankami w pierwszym dniu Wielkiej Nocy. Najbardziej podobały nam się zwyczaje Śmigusa Dyngusa, które przetrwały do naszych czasów w formie delikatnego kropienia innych wodą jako życzenia wszelkiej pomyślności.

Następnie uczestniczyliśmy w pokazie zdobienia jaj metodą batikowąrozpowszechnioną na terenach Podlasia. W pracowni garncarskiej Sokólskiego Ośrodka Kultury zobaczyliśmy tradycyjne narzędzia do malowania pisanek: ołówek zakończony szpilką, palnik, roztopiony wosk pszczeli, barwniki. Pisanki to jaja dekorowane techniką batikową, czyli „pisaną”. Polega ona na „pisaniu” wzoru, czyli nanoszeniu rozgrzanego wosku na skorupkę jaja i wykonywaniu wzorów „łezkowych”. Następnie jajko zanurza się w barwinku, a miejsca pokryte woskiem nie zostają zafarbowane. Po usunięciu wosku pozostaje jasny wzór w kolorze skorupki na zabarwionym ciemniejszym tle. Pisanki wielobarwne uzyskuje się powtarzając proces rysowania wzorów i farbowania jaj zaczynając od barwnika najjaśniejszego.

Zajęcia były bardzo interesujące, przybliżyły nam dawne zwyczaje i zajęcia na wsi w okresie świątecznym.Wyjście do Muzeum Ziemi Sokólskiej oraz Sokólskiego Ośrodka Kultury zorganizowano w ramach zajęć z doradztwa zawodowego dla klasy VIII szkoły podstawowej.

Galeria 

Elżbieta Januszko-Szymaniuk, Urszula Drewniak