https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1270/2ip_copy.jpgW dniu 5 maja 2022r. w SOSW w Sokółce odbyło się spotkanie z panem dr Pawłem Murawskim i panią Marzeną Zieziulą – przedstawicielami Białostockiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.Spotkanie miało na celu propagowanie wśród uczniów postaw obywatelskich, poszerzenie wiedzy na temat symboli narodowych, kształtowanie poczucia tożsamości i przynależności narodowej.

Krótka podróż w głąb historii naszego kraju sprawiła,że uczniowieutrwalili wiedzę osymbolach narodowych, poznali ciekawostki związane z powstaniem Konstytucji i Hymnu Narodowego.Prowadzącypan Paweł fachowo wyjaśnił co znaczą poszczególne wersy z „Mazurka Dąbrowskiego” oraz skąd wzięły się barwy narodowe Polski.Wytłumaczył również czym różni się godło od herbu. Obce słowo „heraldyka-nauka o herbach” zaciekawiło głównie naszych starszych uczniów. Mieli oni możliwość poszerzyć swoją wiedzę o tym, kim byli i czego dokonali Józef Piłsudski, Józek Wybicki czy generał Dąbrowski a także sprawdzić się w wiedzowym zadaniu interaktywnym.
Młodsza grupa odbiorców obejrzała film animowany „Polak Mały”, legendę o „Lechu,Czechu i Rusie” oraz krótką prezentację dotyczącą Hymnu Narodowego. Prowadzący chętnie odpowiadali na pojawiające się w trakcie zajęć pytania.
Uczniowie ogromnie dziękują za gry edukacyjne wydane przez IPN pt „Znaj znak” oraz „Polak mały”, które zostały przekazane przez prowadzących spotkanie. Bez wątpienia umilą one czas spędzony w szkole oraz poprzez ciekawą formę planszówki pozwolą rozwijać wiedzę o polskości.
Wierzymy, że takie przedsięwzięcia są niezwykle potrzebne młodym ludziom, gdyż kształtują w nich poczucie tożsamości i dumy narodowej oraz uczą zachowania prawdziwego Polaka w życiu codziennym.
Spotkanie przygotowały p.Monika Mróz, p. Urszula Drewniak, p. Zuzanna Szarkowska- Czeczko