https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1272/278849300_390598562975891_5252498507642198158_n_copy.jpgW dniu 11.04.2022r. 12 – osobowa grupa wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Sokółce uczestmiczyła w wycieczce do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Celem wycieczki było min. zorganizowanie warsztatów pisania pisanek, a także przybliżenie uczestnikom tradycji Świąt Wielkanocnych, tworzenie warunków do podejmowania aktywności twórczej oraz doskonalenia sprawności manualnej. Organizatorami i opiekunami wycieczki byli: p. Marta Kulmaczewska i p. Zenon Muszyńki, p. Elżbieta Januszko Szymaniuk.

Wychowankowie poznali zwyczaje i tradycje wielkanocne Podlasia, zapozali się z metodami zdobienia pisanek: batikiem szpilkowym i lejkowym. Batik to najbardziej znana technika wykonywania pisanek. Polega ona na nakładaniu wosku na skorupkę jajka i farbowaniu. Na umytym i ugotowanym jajku rysuje się wzory roztopionym woskiem. Po ukończeniu woskowej kompozycji jajko należy włożyć do naczynia z barwnikiem, a po wysuszeniu – zetrzeć wosk. Batik szpilkowy charakteryzuje się tym, że wosk nanosi się na skorupkę jajka patyczkiem z wbitą w jeden koniec szpileczką. Dzięki temu prostemu narzędziu uzyskuje się łezki, z których powstają kompozycje przypominające słońca albo motywy roślinne. Natomiast batik lejkowy wykonuje się za pomocą lejka - niewielkiego narzędzia zrobionego z cienkiej blaszki, przymocowana do patyczka.
Uczniowie samodzielnie ozdabiali swoje pisanki za pomocą batiku szpilkowego. Następnie każdy uczestnik warsztatów mógł pomalować jajko na wybrany przez siebie kolor: fioletowy, zielony, żółty lub czerwony. Pięknie ozdobione pisanki wychowankowie mogli zabrać do swoich domów. Podziękowaliśmy panu prowadzącemu za cenne wskazówki i mile sędzony czas. Ta ciekawa wycieczka pozostanie na długo w naszych wspomnieniach.
Marta Kulmaczewska