http://www.soswsokolka.pl/images/articles/kapita_ludzki_logo.jpg

http://www.soswsokolka.pl/images/articles/logo_ue.png

Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

„Dziecko ma prawo być sobą. Ma prawo do popełniania błędów. Ma prawo do posiadania własnego zdania. Ma prawo do szacunku. Nie ma dzieci – są ludzie”.

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1267/16_t2.jpgJanusz Korczak – Patron Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego to wyjątkowa postać i tak samo wyjątkowo obchodziliśmy 11 maja Jego święto. Dzień Patrona rozpoczął się uroczystą Mszą Świętą w Kościele Najświętszego Ciała I Krwi Chrystusa w intencji uczniów i pracowników SOSW, na którą przemaszerowali, prowadzeni przez Poczet Sztandarowy, wszyscy uczniowie, grono pedagogiczne i pracownicy Ośrodka. Po Mszy dalsza część uroczystości odbyła się na terenie placówki, gdzie na początku złożono kwiaty i zapalono znicz pod tablicą Patrona.

Nauczycielki (pani Beata, Iwona i Agnieszka) przygotowały apel, przeprowadzony w konwencji wywiadu redaktora lokalnej gazety, w którego wcielił się jeden z uczniów, z pracownikami szkoły, podczas którego po krótce przedstawiono najważniejsze szczegóły z życia Korczaka i Jego twórczości. Tego dnia dumnie wybrzmiewały złote myśli Korczaka. Wszyscy mogliśmy również zobaczyć wzruszającą prezentację o Tym wyjątkowym człowieku.

Tego dnia starsi uczniowie mieli również okazję wziąć udział w konkursie wiedzy o życiu i twórczości Korczaka. Pierwsze miejsce zajął w nim uczeń Mirosław M. i Sebastian K. ale dużą wiedzą popisali się również Dawid F. i Jakub K. Wszystkie klasy i grupy przedszkolne zaprezentowały również swojego kandydata na „Króla Maciusia I”. Jury zadecydowało, że najlepiej w tę rolę wcielił się Sebastian, który został przez Panią Dyrektor ukoronowany i uhonorowany orderem oraz obdarowany specjalną statuetką. Cała społeczność uczniowska zaangażowała się również w tworzenie portretów Króla Maciusia I, które ozdobiły korytarz szkoły.

Na wszystkich czekała również dobra zabawa na świeżym powietrzu. Pokaz artystyczny, w którym brała udział grupa taneczna z SOSW, pod hasłem: „Ruch, muzyka, przestrzeń” poprowadzony przez panią Anna Kędyś-Arent, zachwycił wszystkich. „Pod chmurką” można było także skosztować pysznej babki ziemniaczanej, kiełbasek, kurczaka, kanapek ze smalcem i ogórków kiszonych, a na deser również i lodów. Dzieci i młodzież mogła również wziąć udział w przygotowanych na tę okazję zabawach terenowych. Zwieńczeniem tego wyjątkowego dnia było wspólne puszczenie latawca z prawami dziecka.

Serdecznie dziękujemy firmie Eko-gril za wsparcie naszej imprezy. Podziękowania kierujemy również do pani Anna Kędyś-Arent za przygotowanie występu tanecznego z udziałem wychowanków SOSW.

Zdjęcia

Organizatorki: Beata M., Iwona G., Agnieszka A. i Edyta K.