http://www.soswsokolka.pl/images/articles/kapita_ludzki_logo.jpg

http://www.soswsokolka.pl/images/articles/logo_ue.png

Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

logo_lasy_pastwowe.jpg

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1360/img20221109124259_copy.jpgW ramach Projektu Edukacyjnego „Drewno jest z lasu” oraz zajęć z doradztwa zawodowego dla klasy VII i VII szkoły podstawowej w listopadzie 2022r. odbyła się wycieczka do pobliskiego warsztatu stolarskiego w Zespole Szkół Zawodowych w Sokółce. Udział wzięli w niej uczniowie klasy 4-5spl oraz 6-8spl.
Nasi uczniowie poznali specyfikę pracy stolarza oraz podstawowe narzędzia niezbędne do obróbki drewna. Zobaczyli różne rodzaje drewna dębowego, sosnowego, jesionowego, świerkowego oraz brzozowego. Porównywali kolor, fakturę, zapach, a nawet ciężar wybranych gatunków. Rozpoznawali w jakich warunkach rosło drzewo, z którego zrobiono deski. Chłopców szczególnie zaciekawiły maszyny znajdujące się w warsztacie, a pytaniom o ich działanie nie było końca. Duża hala do profesjonalnej obróbki drewna na wszystkich zrobiła wrażenie. Pan stolarz objaśnił, jak powstaje sklejka oraz płyta wiórowa. Na koniec ciekawie opowiadał o pracy stolarskiej nad produkcją różnych rodzajów krzeseł. Dzieci mogły porównać meble drewniane, których wykonanie wymagało dużych umiejętności, wysiłku i pracy oraz współczesne szybko robione meble z płyty.
Może ktoś zostanie stolarzem?
Elżbieta Januszko-Szymaniuk