http://www.soswsokolka.pl/images/articles/kapita_ludzki_logo.jpg

http://www.soswsokolka.pl/images/articles/logo_ue.png

Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

logo_lasy_pastwowe.jpg

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1361/317347830_572826074849509_6899138659876652016_n_copy.jpgW ramach realizacji projektu edukacyjnego „Drewno jest z lasu” w związku z tytułem beneficjenta konkursu zorganizowanego przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe uczniowie SOSW w Sokółce poznają bogate zastosowaniedrewna w codziennym życiujako naturalnego i odnawialnego surowca. W ostatni piątek mieli oni okazję na własne oczy zaobserwować proces powstawania rzeźby oraz elementów wykorzystywanych w budownictwie.

Ciekawe spotkanie z p. Krzysztofem Wróblewskim i p. Markiem Bortnikiem pozwoliło uczniom poznać rodzaje drewna wykorzystywanego do rzeźbienia i budownictwa, kolejne etaty i czas powstawania rzeźby, nazwy poszczególnych narzędzi.

Nauczyli się także rozpoznawać czy dawny kawałek drewna spełnia wymogi odpowiedniego surowca. Po uprzednim omówieniu zasad bezpieczeństwa pod czujnym okiem prowadzących spróbowali także swoich sił wykorzystując poznane techniki i używali narzędzi zgodnie z przeznaczeniem. Uczniów bardzo zainteresował prezentowany temat. Wszyscy chętnie posługiwali się dłutem i młotkiem dając tym samym swój wkład w powstający fragment konstrukcji.
Cele projektu to również promocja gospodarczej funkcji lasu i polskiego modelu trwale zrównoważonej gospodarki leśnej, Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe oraz obiektów architektury drewnianej. Wszystkie działania są dofinansowane ze środków organizatora konkursu.
Urszula Drewniak