http://www.soswsokolka.pl/images/articles/kapita_ludzki_logo.jpg

http://www.soswsokolka.pl/images/articles/logo_ue.png

Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

   https://www.soswsokolka.pl/images/01_znak_podstawowy_kolor_biale_tlo.png /images/poznajpolske.jpeg https://www.soswsokolka.pl/images/polskilad.jpeg

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1377/26_t2.jpgDzięki wsparciu i zaangażowaniu Starosty Sokólskiego pana Piotra Rećko oraz pani Dyrektor Elżbiety Szomko mogliśmy uczestniczyć w programie Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”, 7 grudnia już o 6.00 uczniowie SOSW w Sokółce wyruszyli na dwudniową wycieczkę do Torunia.
Po przyjeździe i zakwaterowaniu się w Hotelu udaliśmy się na obiad w barze Małgośka, a następnie na egzotycznie pachnące warsztaty w Muzeum Toruńskiego Piernika, gdzie pod okiem pani Patrycji poznaliśmy rytuały związane z wypiekiem piernika. Każdy własnoręcznie mógł przygotować ciasto, by później, przy użyciu drewnianych form, wypiec z niego toruńskie specjały. Przy okazji dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy na temat rodzajów pierników, przygotowania ciasta, powstawania form. Czekając na upieczenie naszych pierniczków zwiedziliśmy Muzeum Toruńskiego Piernika.
Kolejnym punktem programu był spacer z przewodnikiem Torunia panem Pawłem po Staromiejskiej dzielnicy z zespołem zabytków Starego Miasta. Zrobiliśmy sobie obowiązkową fotografię przy pomniku Mikołaja Kopernika, poznaliśmy ratusz, Krzywą Wieżę, spichlerze i inne zabytki na toruńskiej Starówce. Poznaliśmy liczne legendy związane z tym miastem, a także dowiedzieliśmy się skąd wzięła się nazwa miasta. Zachwyciły nas piękne stare kamienice oraz świąteczne dekoracje zapierające dech.
Następny dzień wycieczki rozpoczęliśmy od kolejnego spotkania z panem przewodnikiem Pawłem, z którym zwiedzaliśmy zabytki Nowego Miasta, które wraz ze Starym Miastem wpisane są na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Następnie przeszliśmy do zwiedzania domu, w którym urodził się i wychowywał Mikołaj Kopernik. W tym muzeum dostosowanym do współczesnego turysty mogliśmy zobaczyć mieszczańsko- kupieckie wnętrza charakterystyczne dla architektury XV wieku. Nowoczesne, multimedialne i interaktywne ekspozycje, projekcje wizualne, zgromadzone przedmioty, pamiątki przybliżyły nam sylwetkę wielkiego uczonego. Obejrzeliśmy też seans 4D pt. "Mikołaj Kopernik w Toruniu", który przybliżył toruńskie dzieje Mikołaja Kopernika i jego rodziny. W filmie ukazano miejsca, w których żył i uczył się młody astronom, a także przedstawiono losy jego najbliższych, a wszystko to ze specjalnymi efektami, które wywołały uśmiech i zaskoczenie w nas.
Kolejnym punktem programu naszej wycieczki było zwiedzanie Parku Pamięci Narodowej, miejsca upamiętniającego Polaków, którzy z narażeniem życia ratowali Żydów podczas II wojny światowej. Przed powrotną podróżą zjedliśmy obiad i udaliśmy się na ostatnie zakupy pamiątek i oczywiście przepysznych toruńskich pierniczków.
Uczniowie uczestniczyli w wycieczce pod opieką p. Lili Zajkowskiej, p. Katarzyny Zalewskiej, p. Katarzyny Dylewskiej, p. Sylwii Szomko.
Wycieczka była bardzo udana, wróciliśmy z niej zadowoleni i pełni miłych wrażeń.
Wyjazd został sfinansowany z Rządowego Programu „Poznaj Polskę” (80%) oraz ze środków Powiatu Sokólskiego (20%). 

Zdjęcia