Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
© SOSW Sokółka 2012
Uczniowie SOSW maja przyjemność realizować projekt edukacyjny ”Drewno jest z lasu” w związku z tytułem beneficjenta konkursu zorganizowanego przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. Cele projektu to również założenia konkursowe, a mianowicie promocja gospodarczej funkcji lasu i polskiego modelu trwałe zrównoważonej gospodarki leśnej, promocja drewna jako naturalnego i odnawialnego surowca a także Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe oraz obiektów architektury drewnianej.
Jak wygląda proces przetworzenia kawałka drzewa w użytkowy przedmiot? Jakie maszyny mogą do tego się przydać? Jakie przedmioty mogą powstać z drewna? Jakie ręczne prace można zastosować przy obróbce drewna? Czy na stanowisku pracy stolarza trzeba zachowywać zasady BHP?
Odpowiedzi na te pytania szukali uczniowie SOSW w trakcie wizyty edukacyjnej w Centrum Kształcenia Zawodowego przy Zespole Szkół Technicznych im Gen W. Andersa w Białymstoku.
Uczestnicy zobaczyli jak wygląda proces obróbki drewna. Mogli dotknąć, obejrzeć, zajrzeć w zakamarki każdej maszyny stolarskiej. Na własne oczy przekonali się jak wyglądają przemysłowe piły pionowe, piły poziome, obrabiarki, maszyny skrawające, okleinarki, ploter, pilarki różnego rodzaju, wyrównywarki do drewna, strugarki, frezarki jeszcze wiele innych maszyn, które ułatwiają prace stolarzowi. W trakcie wizyty byli świadkami procesu technologicznego powstających szafek, krzyży, dekoracji świątecznych oraz innych zamówień zleceniodawców bowiem CKZ świadczy usługi również klientom detalicznym. Na koniec uczniów spotkała miła niespodzianka. Każdy z nich mógł złożyć swoje drewniane pudełko na kredki oraz wypalić pirografem na breloczku swoje imię z wybranym motywem lub złożyć świąteczną przestronną bombkę.
Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor ZST w Białymstoku RenacieFrankowskiej za możliwość zwiedzenia placówki i okazaną pomoc. Podziekowania Panu Łukaszowi Lipskiemu za niezwykle interesujące odkrycie przed nami wiedzy „tajemnej” związanej z obsługą maszyn stolarskich, nauczycielom i uczniom CKZ przy ZST w Białymstoku, którzy pomogli wypalać uczniom breloczki oraz składać drewniane bombki oraz dla Pani Agaty Forfy za pomoc i okazane serce. To właśnie Wy dołożyliście swoją cegiełkę do tego, iż my wiemy że Drewno naprawdę jest z lasu i służy jako cenny surowiec. Uczniowie SOSW uczestniczyli w spotkaniu pod opieką nauczycielek koordynujących projekt: Urszuli Drewniak i Zuzanny Szarkowskiej-Czeczko.