http://www.soswsokolka.pl/images/articles/kapita_ludzki_logo.jpg

http://www.soswsokolka.pl/images/articles/logo_ue.png

Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

Przedszkolaki z SOSW w ramach projektu "Nowe formy terapii w przedszkolu, drogą do większej samodzielności" uczestniczą w zajęciach z Sensoplastyki®. To zajęcia plastyczne z wykorzystaniem wszelkiego rodzaju kolorów, faktur, konsystencji, zapachów, a nawet smaków. Podczas tej fantastycznej zabawy stymulowane są równocześnie wszystkie zmysły. Jest to niezwykle ważne dla rozwijającego się w pierwszych latach życia mózgu. Sensoplastyka® pomaga dzieciom rozwijać nieskrępowaną aktywność na wszelkich płaszczyznach.
Zajęcia mają na celu rozwój osobowości dzieci, usprawnienie ruchowe, usprawnienie manualne, rozwijanie świadomości własnego ciała, uspołecznianie, rozwój samodzielności i zwiększenie wiary we własne możliwości, rozwój mowy, rozwój świadomości przestrzeni i działania w niej oraz nauka dzielenia tej przestrzeni z innymi. Prowadząc zajęć tą metodą używa się wyłącznie bezpiecznych produktów spożywczych, między innymi: mąki pszennej i ziemniaczanej, makaronów, ryżu, różnego rodzaju kasz, mleka, oleju, aromatów do ciast, różnych przypraw, kakao, barwników spożywczych, owoców, warzyw itp. Taka wielozmysłowa stymulacja intensywnie wspomaga tworzenie powiązań między neuronami w mózgu, a im jest ich więcej tym „łatwiej” nam się myśli, tym sprawniej przebiegają wszelkie procesy analizy i syntezy w umyśle dziecka.
Nasze maluchy coraz śmielej biorą udział w tego typu „brudnych zabawach”. Z każdymi kolejnymi zajęciami widać jak rozwija się ich kreatywność i samodzielność w działaniu. Nie mają już obaw przed dotknięciem mokrych i lepkich mas, z chęcią wykorzystują w zabawie sitka, lejki, foremki, łopatki i różnego rodzaju zabawki. Samodzielnie odkrywają radość z przesypywania, mieszania i łączenia ze sobą różnych produktów spożywczych. Znakomicie bawiły się na kilku ostatnich zajęciach z Sensoplastyki®, podczas których przeniosły się do „zimowej krainy”, były na „makaronowej farmie” oraz bawiły się na „waflowym placu budowy
Galeria
Edyta Kondrat