http://www.soswsokolka.pl/images/articles/kapita_ludzki_logo.jpg

http://www.soswsokolka.pl/images/articles/logo_ue.png

Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1415/zaz8_copy.jpgW słoneczny poranek 2 marca wyruszyliśmy w odwiedziny do ZAZ-u w Suchowoli. ZAZ to Zakład Aktywności Zawodowej, miejsce zawodowej i społecznej rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami. To tutaj, osoby, które często przez lata były skazane na pobyt w domu mają możliwość rozpocząć pracę w sprzyjających warunkach. Osoby te nabywają nowe umiejętności zawodowe, uczą się współpracy w grupie i korzystają z rehabilitacji: społecznej, leczniczej a także pomocy psychologicznej. Pracownicy ZAZ-u podejmują swoje zadania zgodnie ze swoimi możliwościami pod opieką instruktorów-terapeutów. Pan Jarek Sulik trener pracy i współtwórca ZAZ Suchowola, zapoznał nas z historią i działalnością tego miejsca, na potrzeby którego zaadaptowano budynek dawnego magazynu, a także stołówkę, kuchnię i piwnicę, znajdujące się w budynku Zespołu Szkół w Suchowoli. Pracownicy zajmują się przygotowaniem posiłków m.in. dla uczniów. Można również zamówić catering i wynająć stołówkę na imprezę okolicznościową. Mieliśmy okazję zobaczyć, jak funkcjonuje taki zakład, jakie możliwości zawodowe stwarza dla osób z niepełnosprawnościami, którzy zakończyli już edukację szkolną. Rozmawialiśmy z pracownikami zakładu, okazało się, że pracują tam nasi dawni koledzy ze szkoły. Miło było się z nimi spotkać. Praca daje im wielką satysfakcję, udowodnili, że niepełnosprawność nie jest przeszkodą, a ich umiejętności i pracowitość są doceniane. Wycieczka była dla nas bardzo wartościowym doświadczeniem. Byliśmy pod wrażeniem zaangażowania pracowników i ich pozytywnego podejścia do pracy, co pokazało nam, że każdy człowiek niezależnie od swojej niepełnosprawności , może się odnaleźć na rynku pracy. No i oczywiście czekała na nas niespodzianka. Poczęstowano nas przepysznym obiadem z deserem przygotowanym specjalnie dla nas. Na ręce Państwa Katarzyny i Jaroslawa Sulików składamy serdeczne podziękowanie za zaproszenie i zorganizowanie bardzo ciekawych zajęć prozawodowych.

Galeria